zapomenuté heslo

Prevence mozkové mrtvice: přijďte se poradit s odborníky

Prevence mozkové mrtvice: přijďte se poradit s odborníky
Víte, že cévní mozková příhoda patří v ČR mezi nejčastější příčiny úmrtí? A přitom tak málo hledíme na její prevenci. Poradit vám mohou odborníci v rámci Dnů prevence POMOC 5. června (Brno) a 7. června (Praha).

Podle prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., z Centra preventivní kardiologie VFN Praha se na vzniku cévní mozkové příhody (CMP), lidově zvané mrtvička, podílí v první řadě známé rizikové faktory: zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol.

CMP se blíží – jak to poznat?

Nemusíte být odborníci, a přesto by vás některé signály měly varovat. Pokleslý koutek úst a z něj vytékající sliny, obtížná až nesrozumitelná řeč, asymetrický pohyb paží a neschopnost udržet předmět v rukách.

Co je zásadní? Nečekat, až se CMP naplno projeví, a ihned se vydat k lékaři, respektive zavolat si pomoc.Rychlost je v tomto případě skutečně prvořadá – například takzvaná trombolýza se může provést pouze do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, další léčebné metody ještě za 6 až 8 hodin. Nezapomeňte, že podle statistik každou minutou zaniknou až dva miliony mozkových buněk a dojde ke zničení až 14 milionů nervových spojení.

Kde vám poradí?

Možná víte, jaké faktory vedou k CMP. A třeba máte i dostatek informací, jaké mohou být její následky. Ovšem ruku na srdce – zajímáte se o prevenci? Podle průzkumu společnosti Factum jen každý třetí člověk ví, že proti mozkové mrtvici lze bojovat i preventivně. Právě proto se i letos můžete zúčastnit programu POMOC (POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév) a to ve středu 5. června v Brně (obchodní centrum AVION Shopping Park) a v pátek 7. června v budově pražského Hlavního nádraží. Na obou místech vám lékař, zdravotní sestry i pracovníci pacientského sdružení ICTUS (www.ictus.cz) poradí, jaká preventivní opatření jsou pro vás vhodná.

Prevence není jen prázdné slovo

Každoročně se v ČR hospitalizuje téměř 60 000 lidí s cévní mozkovou příhodou. A více než 11 000 lidí na toto onemocnění zemře. U těch ostatních pak v průměru téměř půl roku trvá pracovní neschopnost, o případných doživotních následcích nemluvě. Právě proto bychom nad mrtvičkou neměli jen tak mávnou rukou, ale snažit se v rámci svých možností jí předcházet.


Připravila: Marcela
Foto: Bon Media
31. 5. 2013
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

buvol
BUVOL - voda


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook