Medicína

Pozor na parazity

Sbírání lístečků

Dbáte na hygienu a zdravý životní styl? Pak vás možná překvapí, že se i vaše tělo může stát útočištěm nejrůznějších cizopasníků. A vy o tom nemusíte dlouho vůbec vědět.

Rčení „ten má zase roupy“ používáme běžně pro označení neposedných dětí. Když je někdo hubený, a přitom pořád jí, přisuzuje se mu, že „má tasemnici.“ Bohužel realita vůbec veselá není. Tito živočichové patří mezi nejčastější parazity, kteří napadají člověka, znepříjemňují mu život a působí zdravotní problémy. Najdeme je nejen u nás, ale jsou rozšířeni prakticky po celém světě. Nakazit se můžeme jednoduše. Stačí souhra náhod a škrkavky, tasemnice, hlísti nebo další cizopasníci se mohou zabydlet i ve vašem břiše. Lze tomu zabránit? A jak se vetřelců zbavit?


Nechtěný suvenýr

Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou paraziti obrovským problémem. A to nejen v exotických zemích, ale i v destinacích, jako je Turecko, Tunis nebo Egypt, kam se běžně vydáváme na dovolenou. Nakazit se nemusíte jen při ochutnávání místních specialit ve stánku na místním tržišti, ale klidně i v luxusním hotelu. Jak k tomu dojde?


Strava a hygiena

Jak název napovídá, střevní parazité obývají zažívací ústrojí člověka. Hlenovitý povlak střev totiž vytváří ideální podhoubí pro jejich život. Největším rizikem je nedostatečně tepelně upravené maso. Paraziti se mohou do vašeho těla dostat nedostatečně upravenou potravou – nejrizikovější je syrové maso, kontaminovanou vodou, či přes kůži kontaktem s larvami infikovanou půdou. S hygienou velmi úzce souvisí onemocnění roupem dětským, který je rozšířen zejména mezi dětmi. Je, podobně jako žloutenka, označováno za „nemoc špinavých rukou“.


Jsou zákeřní

Cizopasníci napadnou svého hostitele a ten přitom dlouho vůbec nemá ani ponětí, co se v jeho těle děje. Příznaky infekce se totiž neprojevují hned, takže nemocný nemá důvod vyhledat lékaře. Na přítomnost parazitů se tak přichází až po nějaké době a často i náhodou. Nejčastěji si jich nemocný všimne ve své stolici. V případě tasemnice může vidět části těla, které připomínají kousky papíru. Škrkavky jsou ve stolici vidět celé, vypadají jako dlouzí světlí červi. Roupy jsou daleko menší, měří jen centimetr a jejich odhalení není tak složité. Postižený má totiž typické příznaky v podobě svědění v okolí konečníku, kde kladou samičky těchto parazitů – zejména večer a v noci – svá vajíčka. V případě jakéhokoli podezření je lepší na nic nečekat a vyhledat lékaře. Nesnažte se léčit sami.


Léčba

V případě podezření na nákazu střevními parazity vás v první řadě bude čekat vyšetření stolice a krve a léčba příslušnými léky – antiparazitiky. Léčba spočívá v opakovaném (po několika týdnech) podávání léků, nejlépe i všem rodinným příslušníkům. Velice důležitou součástí léčby jsou také zvýšená hygienická opatření, která slouží také jako prevence. Základem je dostateční mytí rukou, především po použití toalety a před jídlem. Sázíte-li na zelenou lékárnu, zkuste česnek. Ten je nejznámějším prostředkem proti parazitům, a to díky sirným sloučeninám, které se v něm nacházejí. Lékaře se ale určitě navštívit vyplatí!


Jak se chránit před nákazou

  • Pokud si nemůžete odepřít krvavý biftek, dávejte si ho pouze v restauraci, kde máte alespoň trochu jistotu, odkud maso pochází a jak je skladováno.
  • Ovoce a zeleninu před konzumací důkladně omyjte nebo oloupejte!
  • Na dovolené v exotických zemích se raději vyhněte pití nebalené vody, i zde se totiž může skrývat nákaza.
  • Dbejte na dostatečnou hygienu. Mytí rukou by mělo být samozřejmostí nejen po použití toalety, ale také ihned po příchodu domů.
  • Stříhejte dětem nehty, velmi často si je totiž okusují. Přitom zde se skrývá velké množství nečistot, které mohou být příčinou onemocnění. 
  • Nenavštěvujte s dětmi pískoviště, která nejsou dostatečně chráněna před pohybem psů a koček. Pečlivě vybírejte místa, kde si budou vaše ratolesti hrát.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
1. 10. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků