zapomenuté heslo

Plavání z pohledu ORL: na co si dát pozor?

Plavání z pohledu ORL: na co si dát pozor?
Ve starověkém Řecku bylo plavání považované za jeden ze znaků gramotnosti, dnes ho vnímáme jako samozřejmost. Abyste si tento zdravý pohyb dokázali užít v pohodě, zamyslíme se nad ním z pohledu oboru ORL.

Co je dobré vědět, to nám prozradí MUDr. Jan Paska ze Střediska Lékařské Péče v Praze.

* Voda + zvukovod + plavání: Neopomínáte hygienu svých uší? Za běžných okolností, kdy je zvukovod čistý a optimálně široký, se při plavání nic špatného nestane. Ovšem zůstává-li ve zvukovodu ušní maz, může tato zátka nabobtnat, ucpat zvukovod a způsobit zalehnutí. Navíc při zúženém zvukovodu se voda dostává ven poněkud hůře; vlhkost v uchu může vést k zánětu zevního zvukovodu.

* Voda + zvukovod + tlak: Rádi skáčete do vody? Nebo si jen tak zaskotačíte, ať už s dětmi či kamarády? Pokud byste však nešikovně nastavili ucho vůči hladině vody, mohla by tlaková vlna při nárazu protrhnout ušní bubínek. V tomto případě je třeba hned vyhledat odbornou pomoc; čím dříve se ucho ošetří, tím je větší naděje na návrat bubínku k běžnému stavu. Pokud by se však bubínek nezacelil, museli byste podstoupit operační zákrok.

Proč je třeba být na sebe opatrní? Při vodních hrátkách může dojít i k poškození převodního aparátu středního ucha nebo k porušení vláskových buněk ve vnitřním uchu. Což je složitější jak z pohledu samotného zdravotního problému, tak léčby.

* Voda + ucho poškozené zánětem při perforaci bubínku: V tomto případě do ucha nesmí přijít voda. Proč? Hnisavý zánět se léčí i několik týdnů, počítejte s výtokem z ucha, a navíc s každým dalším zánětem se snižuje sluchový práh a pacient hůře slyší. Pokud by se vám to přihodilo třeba před dovolenou, sjednejte si vytvoření speciální ušní vložky, která perfektně ucpe zvukovod, a pak už byste do vody mohli.

* Voda + nos: Co se stane, když vám vnikne voda do nosu? Kromě nepříjemného pocitu nejde o nic závažného, i kdyby se voda dostala do vedlejších nosních dutin. Jen počítejte s tím, že vám z nosu bude možná delší dobu kapat voda.

* Voda + její vdechnutí: Občas si asi „loknul“ každý z nás, to se zkrátka stává. Problém ovšem může hrozit tehdy, když nedosáhnete na dno a tudíž musíte stále plavat. Proto se nedoporučuje nebezpečné plavání v krátkých vlnách za přítomnosti větru, kdy dochází k nečekanému zalití (nejen) úst vodou.

* Voda + potápění: Tento sport, ať už na nádech, nebo s pomocí přístroje, je velice náročný a každý, kdo se chce potápět, musí předem absolvovat odborný kurz. Při zvyšování tlaku s přibývající hloubkou totiž je třeba vyrovnávat tlak ve středním uchu.

Co se může stát? Dojde-li v hloubce k prasknutí bubínku, vniká do středouší studená voda, která dráždí ústrojí rovnováhy. To nejen bolí, ale také se pak dotyčnému může začít točit hlava, ztrácí orientaci a hrozí i zvracení. Uznejte sami - v hloubce několika metrů to jistě nebude žádná legrace. I proto je vhodné ještě před kurzem absolvovat návštěvu lékaře ORL. A až pokud vám potvrdí, že jste v tomto ohledu jako rybičky, přihlaste se do potápěčského kurzu.


Připravila: Marcela
Foto: archiv redakce
5. 7. 2021
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook