Otázky máme jasně dané, pojďme nyní na ně hledat odpovědi společně s MUDr. Tomem Philippem, Ph.D., MBA, náměstkem pro zdravotní pojištění MZ ČR.
Ano, může být předepsaný, ale za současného splnění podmínek, uvedených v § 8 odst. 3 zákona o léčivech:
Ne. Podle MUDr. Philippa nemůže lékař prodávat léčivé přípravky; nikde, natož v ordinaci. Tento zákaz vyplývá z § 82 zákona o léčivech, který jasně uvádí osoby oprávněné vydávat léčivé přípravky, respektive prodávat takzvané vyhrazené léčivé přípravky. Pokud však zdravotní stav pacienta skutečně vyžaduje bezodkladné užívání léku a jeho výdej není možný vzhledem k nedostupnosti lékárenské péče z pohledu místa či času, smí ošetřující lékař vybavit pacienta tímto léčivým přípravkem. Což prakticky znamená toto: poskytne mu léčivo v obalu, jehož celistvost nebyla narušená, nebo v tuhých či polotuhých dělených lékových formách – zde je samozřejmě nutné lék předat v uzavřeném obalu, na který uvede název léčivého přípravku včetně síly, způsobu jeho použití a podmínky jeho uchovávání.
Ano, ovšem jen tehdy, když dojde ke splnění několika podmínek:
I to se dá, ovšem opět jen tehdy, když s tím souhlasí nejen pacient, ale záměna je také odsouhlasená předepisujícím lékařem. Tento fakt pak lékárník vyznačí na receptu, včetně dávkování.
Připravila: Marcela:
Foto: Thinkstock
14. 8. 2014
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...