zapomenuté heslo

Nechte se odměnit za dobrý skutek

Nechte se odměnit za dobrý skutek
Chcete pomoci jiným, zachraňovat lidské životy, podílet se na výrobě léků? Nemusíte kvůli tomu odcestovat do Afriky ani vystudovat další dvě vysoké školy.

Jediné, co musíte, je darovat kapku sebe. Kapku, za niž budete odměněni nejen dobrým pocitem. Kapku krevní plasmy.


Synteticky nenahraditelná tekutina

Pravděpodobně už vás někdy napadlo, proč je poptávka po dárcích krevní plasmy tak vysoká. Z prostého důvodu. Krevní plasma má široké využití. Používá se při léčbě velkoplošných popálenin, jako tkáňové pojivo při chirurgických zákrocích, při krvácivých příhodách lidí s hemofilií, kdy napomáhá srážlivosti krve. Kromě toho však krevní plasma představuje nenahraditelnou surovinu při výrobě léků nezbytných například pro léčbu imunitních poruch. Produkce léků tudíž přímo závisí na dárcích krevní plasmy.


Odběr krevní plasmy a kontrola kvality

Dobrovolníků, kteří dorazí k odběru krevní plasmy, není nikdy dost. Samotný zájem o poskytnutí této tekutiny totiž nestačí. Dárci krevní plasmy musí splňovat přísná mezinárodní kritéria, na jejichž základě se posuzuje vhodnost dárce i kvalita odebraného vzorku. Mezi základní předpoklady patří věk v rozmezí 18 až 60 let, váha 50 až 150 kg, dobrý zdravotní stav a nerizikový životní styl. Opomenuta nezůstává ani zdravotní historie.


Pokud odběrové centrum vyhodnotí zájemce o darování krevní plasmy jako vhodného uchazeče na základě jeho anamnézy a lékařského vyšetření, přichází čas pro první odběr. Samotný odběr krevní plasmy trvá maximálně 1 hodinu. Kvalitu odebraného vzorku výrazně ovlivňuje pitný režim, strava i spánkový režim dárce. Proto pokud se vydáte darovat, dodržujte pokyny dárcovského centra.


Plasma se získává prostřednictvím procesu zvaného plazmaferéza, kdy se krvinky spolu s krevními destičkami oddělí od plasmy. Plasma se následně shromažďuje ve speciálním vaku, zatímco pevné části krve se vrací zpět do těla dárce krevní plasmy. Odebraná plasma se uchovává a opakovaně testuje na infekční choroby, které by mohly ohrozit potenciálního příjemce.


Benefity a odměny pro dárce krevní plasmy

Darování krevní plasmy má dva obrovské benefity. Jednak budete odcházet s vědomím, že jste pomohli zachránit nejeden život, jednak máte zajištěný bedlivý dohled lékařů nad svým zdravím. To ale není vše. Jako náhradu vašeho času a nákladů na dopravu obdržíte úhradu až 600 Kč při úspěšném odběru. Jako registrovaný dárce se můžete také účastnit různých akcí a těšit se z dalších odměn, jež pro své hrdiny odběrná místa připravují. Jste připravení začít zachraňovat životy?

KP
Foto: DCCH
9.4.2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přeposlat známému

 

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

liška
LIŠKA - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook