zapomenuté heslo

Mýty o kouření

Mýty o kouření
Obecné řeči o tom, že kouření škodí zdraví a zapalovat byste si neměli, jsou málo platné - na kuřáky je třeba vytáhnout těžší kalibr. Třeba takový, že kouření, společně s vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem a cukrovkou, jsou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění.

A nejen to, rovněž je prokázaná souvislost s nádorovými onemocněními. Představte si, že kuřáků se týká:

  • 96 procent případů rakoviny plic,
  • 71 procent rakoviny hltanu,
  • téměř 60 procent rakoviny jícnu či hrtanu,
  • zhruba 25 procent rakoviny žaludku, tlustého střeva nebo konečníku.

Hrozivá čísla, viďte? Proto jsme si za vás vymysleli několik tvrzení, na něž reagovali MUDr. Ferdinand Polák z Ministerstva zdravotnictví ČR a MUDr. Kateřina Písecká z Centra individuální péče při VFN v Praze.

Tvrzení:   Zkouším to s elektronickými cigaretami, dělám dobře?
  Pravda: Elektronická cigareta je menší zlo než klasická nikotinová. Musíte ovšem rozlišovat, zda obsahuje nikotin, nebo ne. Cigarety s nikotinem totiž vlastní závislost na droze neřeší. A ty bez nikotinu? Z hlediska celospolečenského jsou problematické už tím, že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní.

Tvrzení: Mentolové cigarety jsou bezpečnější.

Pravda: Kdepak! Mentol způsobuje v ústech a dýchacích cestách pocit chladu, který vás nutí k hlubší inhalaci.

Tvrzení: Ale vodní dýmka, to je přece relaxační záležitost.

Pravda: Další rozšířený omyl! Kouření vodní dýmky je minimálně stejně nebezpečné jako kouření cigaret. Zde probíhá spalování tabáku při velmi nízké teplotě, čímž se tvoří více dehtu a oxidu uhelnatého. Jedna „seance“ se vyrovná vykouření dvaceti cigaret!

Tvrzení: Když kouřím a chtěl bych udělat něco dobrého pro své zdraví, například začít se více hýbat, má to smysl?

Pravda: Sport lze doporučit každému, ať už kouří nebo ne. Nemusí jít o fyzicky náročné sporty, jakýkoliv pohyb (rychlá chůze alespoň 30 minut třikrát týdně) snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění (v důsledku snížení cholesterolu, snížení krevního tlaku, zlepšení výkonu srdce) a zlepšuje funkci plic. Navíc sport je velice vhodný i proto, že lidé po sportovní aktivitě mají menší chuť na cigaretu.

Tvrzení: Zkoušet přestat kouřit bez „pomocných berliček“, například léků, přece nejde.

Pravda: Nejprve si uvědomte, proč chcete přestat kouřit. A stanovte si konkrétní den, kdy s kouřením „seknete“. Předem si ovšem naplánujte náhradní aktivity k situacím, ve kterých kouříte (například místo šálku kávy, ke kterým si pravidelně zapalujete, se jděte projít, alespoň do vedlejší kanceláře, nebo vypijte sklenici vody, udělejte si dvacet dřepů a podobně). Rovněž odstraňte ze svého okolí předměty související s kouřením a také si stanovte odměnu za úspěch.
A když to nepůjde? Protože kouření je většinou závislostí, nestyďte se při neúspěchu vyhledat odbornou pomoc, například v Centru léčby závislosti na tabáku. Přestat kouřit má smysl ve kterémkoliv věku.

Redakce upozorňuje

Také patříte k těm, kdo si bez cigaretky nedokážou představit život? A rádi tu a tam posedíte v restauraci, kde si rovněž zapálíte? Pak vězte, že od příštího roku se to s největší pravděpodobností změní, protože MZ ČR připravilo návrh nového zákona o ochraně před škodami působenými návykovými látkami. A v něm se mimo jiné počítá se zákazem kouření „ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb“. Pokud tedy potřebujete nějaký důvod, proč skoncovat se svým zlozvykem, právě jsme vám ho nabídli.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
10. 11. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

jelen
JELEN - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook