zapomenuté heslo

Mamologická vyšetření před operacemi prsou mají smysl

Mamologická vyšetření před operacemi prsou mají smysl
Mamologické vyšetření, primárně prováděné před operacemi prsou, ne-bývá u privátních zařízení zvykem mít tzv. pod jednou střechou.Nicméně statistika jasně ukazuje, jak velké má tato služba opodstatnění.

Riziko karcinomu prsu se zdaleka netýká jen žen v rizikové skupině nad 45 let, ale postihuje i ženy mladší. „Screeningem prsu u žen nad 45 let se prokáže nádor v nehmatném stadiu asi u 5 a více žen z 1000 vyšetřovaných. Některá pracoviště uvádí dokonce výskyt u 11 žen z 1000,“ tlumočí statistiky sonografistka Eva Hledíková.

Obecné statistiky tedy hovoří o výskytu karconimu prsu zhruba u 1% vyšetřených žen nad 45 let. Dle vlastních dat, která má Perfect Clinic od září roku 2013 k dispozici, překvapivě vyplývá, že se poměrně vysoké riziko a výskyt karconimu prsu týká i žen mladšího věku, tedy nejen těch, které již spadají do skupiny plošného screeningu. K preventivnímu vyšet-ření se do Perfect Clinic od roku 2013 dostavilo 617 pacientek ve věku 20 - 50 let, z tohoto počtu bylo 215 žen vyšetřeno v rámci předoperační přípravy a u 3 z nich byl rakovinný nádor odhalen! Tj. v tomto vlastním vzorku asi u poloviny procenta.

„Z celkového počtu 617 si 79 žen vyžádalo zvýšenou pozornost. To znamená, že 22 pacientky byly odeslány k biopsii prsní tkáně. U třech z nich byla opravdu potvrzena rakovina. Dále jsme 17 pacientek odeslali na genetické vyšetření, u žádné nebylo potvrzeno poškození BRCA genu, ale u 2 pacientek bylo zjištěno 30 % riziko vzniku rakoviny, tj. 3x větší riziko než u zdravých žen - těmto ženám můžeme nabíd-nout profylaktickou subutánní mastektomii nebo častější sledování. 40 pacientek sledujeme v Perfect Clinic pro benigní onemocnění ve smyslu fibroadenomů a cyst s netypickým obrazem, kdy v případě progrese růstu odesíláme tyto pacientky do FN Motol k operačnímu ře-šení,” popisuje mamoložka MUDr. Renáta Kalajová.

 

 


Všechny tři ženy, kterým byl karcinom prsu skutečně prokázán, měly nádor v časném stádiu a díky včasnému záchytu ani jedna nebyla nucena podstoupit mastektomii. Zcela bezpochyby tak platí, že čím dříve pacientky přijdou, tím mají větší pravděpodobnost, že se z rakoviny úplně vyléčí.

"Proto je důležité, aby plastičtí chirurgové dokázali klientky v rámci předoperačního vyšet-ření přimět takové vyšetření podstoupit, i když není povinné. „Plastický chirurg musí mít jistotu, že dává implantát do zdravého prsu, respektive provádí mamaplastiku (modelaci) zdravého prsu,“ konstatuje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa a dodává, že pacientka tak nepodstoupí de facto zbytečnou plastiku: „V důsledku pozdějšího pozitivního nálezu může dojít k odstranění prsu a zároveň se tak předejde šíření maligního nádoru, které může operace v neodhaleném nemocném prsu nastartovat.“

 

Připravila: Jana
Foto: Perfect Clinic
Datum: 19. 3. 2020hodnotit 1 2 3 4 5
Energie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook