Jak neztrácet zbytečně čas? Je třeba vědět, koho lze o léčebnou rehabilitaci požádat, a zda je pro vás vhodnější ambulantní, nebo lůžková péče, i kdo ji bude hradit.
Tu poskytuje více zařízení. I v nemocnících existují lůžka léčebné rehabilitace, zde je však třeba počítat se sice intenzivním, avšak krátkodobým pobytem, obecně se uvádí doba 2 týdnů. Pokud tato péče nestačí, lékař vám doporučí lázně, nebo pobyt v odborném léčebném ústavu. „Základní změnou pro odborné léčebné ústavy byla od 1. 4. 2012 nutnost schválení ‚Návrhu na léčebně rehabilitační péči v odborné léčebně‘, který vyplní praktický lékař zpravidla na doporučení odborného lékaře, nebo ošetřující lékař při hospitalizaci. Návrh dále potvrzuje revizní lékař zdravotní pojišťovny krajského pracoviště podle regionu,“ uvádí MUDr. Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Jestliže návrh na léčebnou rehabilitaci podává praktický lékař, platí tři měsíce od data vystavení. V odborných léčebných ústavech pak lidé tráví asi čtyři týdny, případně i delší čas, a je-li pobyt schválený revizním lékařem, zdravotní pojišťovna jej uhradí.
V tomto případě do daného rehabilitačního zařízení docházíte na jednotlivé procedury. Prakticky to funguje tak, že nejprve vás vyšetří lékař, který stanoví diagnózu a její léčbu. Ambulantní léčebnou rehabilitaci předepisuje praktický nebo odborný lékař, a v takovém případě je péče rovněž hrazená zdravotní pojišťovnou. Počítejte ale s tím, že mnohá zařízení jsou doslova přeplněná, a tak trvá několik týdnů, než takzvaně přijdete na řadu. Pokud se vám nechce čekat či nemůžete, nabízí se možnost využít služeb pracovišť, která přijímají přímé úhrady od pacientů.
Může se však stát, že ambulantní léčebná rehabilitace nepřinese takové výsledky, jaké jste si vy i váš lékař představovali. Pak nezbývá než uvážit možnost lůžkové speciální péče, což se obecně týká závažných postižení pohybového aparátu.
Vždy však platí, že u běžných déletrvajících bolestí a chronických zdravotních obtíží je léčebná rehabilitace vlastně jen začátkem. Pomůže vám po dobu několika týdnů, dále však musíte „přiložit ruku k dílu“ sami. Poraďte se s fyzioterapeutem, které konkrétní cviky jsou pro vás osobně vhodné a jak často byste je měli provádět. Rovněž s odborníky proberte svůj životní styl a zvyklosti. Mnohdy se totiž stává, že k letitým bolestem přispívají i naše nesprávné návyky. Pokud je váš zdravotní stav dovoluje změnit, není důvod dále váhat.
Připravila: Marcela
Foto: iStock
8. 8. 2020
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...