zapomenuté heslo

Léčba kmenovými buňkami

Léčba kmenovými buňkami
Patří k moderním trendům současné medicíny. Kmenové buňky jsou tělu vlastní buňky, které mají jednak schopnost regenerovat sebe, ale zároveň obnovit a opravit poškozené ostatní tkáně organizmu.

Co a jak umí?
Právě schopnost kmenových buněk opravit a regenerovat poškozenou tkáň představuje velký potenciál v léčbě nejrůznějších nemocí. Jde například o roztroušenou sklerózu, cévní mozkové příhody, diabetes 2. typu, amyotrofickou laterální sklerózu a spousty dalších onemocnění, která jsou momentálně ve stadiu klinických studií. Obrovský zájem je věnován zejména využití kmenových buněk při léčbě artrózy a degenerativních onemocnění kloubů. Důležité je, že odběr i aplikace kmenových buněk jsou téměř bezbolestné a z hlediska léčebného procesu je léčba s jejich pomocí mnohonásobně účinnější a také jednodušší, než dosavadní standardní léčebné postupy.

Odkud se berou?
Zdrojem kmenových buněk je jednak kostní dřeň, pupečníková krev a tuková tkáň. Odborníci ale zjistili, že tukové tkáně mohou získat 500 až 1000 krát více kmenových buněk než ze stejného množství kostní dřeně. Navíc samotný odběr tukové tkáně je také chirurgicky méně náročný, bez rizika vzniku trombózy či zavlečení infekce do kostní dřeně. Tukovou tkáň získává zkušený chirurg odsátím z pacientova břicha, podbřišku nebo hýždí, podle toho, kde má pacient dostatečnou tukovou zásobu. Odběr se provádí za lokální anestezie a odsátí tkáně, tzv. liposukce, je tak nebolestivé. Pro regeneraci jednoho kloubu je třeba odebrat 50 ml tukové tkáně pacienta. Z tukové tkáně jsou pak laboratorně izolovány kmenové buňky vhodné k aplikaci.

Co se stane po aplikaci
Kmenové buňky v místě poškození utlumí případné zánětlivé reakce. Jejich aplikace vede k regeneraci chrupavky a pojivových tkání, které chrupavku vyživují. Kloubní chrupavka se stává odolnější a kvalitnější. Zároveň u pacienta postupně dochází ke snižování bolestivosti kloubů. U pacientů s rannějším stadiem nemoci může vést aplikace kmenových buněk k úplnému vyléčení nebo dlouhodobému zlepšení po dobu 10 – 20 let. Pacientům s těžkým poškozením kloubní chrupavky může léčba částečně pomoci od bolesti.

A co rizika?
Rizika terapie kmenovými buňkami jsou minimální a studie prokázaly, že tato forma léčby je zcela bezpečná. V souvislosti s touto léčbou nebyly ani zaznamenány závažné vedlejší účinky.

Více informací získáte na www.poliklinikaippavlova.cz

Připravila: Zuzana
Foto: Poliklinika IP Pavlova
28.8. 2013hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-3390 vloženo: 06. 09. 2013
hodně zajímavé sama mám velké broblémy
Energie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook