Medicína

Koktání: může souviset i s psychikou dítěte

Sbírání lístečků

Koktavost je jedna z nejtěžších poruch komunikace. Prokázané ovšem je, že včasná terapie v dětství může tuto vadu řeči zmírnit nebo úplně odstranit. Některé dítě může mluvit plynule, a začne zadrhávat nebo koktat ze dne na den, jinému se potíže s řečí postupně zhoršují.

Co koktavost způsobuje:

Co vlastně koktavost způsobuje, se dodnes nepodařilo přesně určit. Zřejmě se jedná o kombinaci více faktorů, dědičností počínaje, různými vnějšími podmínkami konče. Někdy může být spouštějícím momentem smutná nebo i radostná událost. Proto není ani tak důležitá příčina, ale to, co koktavost u dítěte může udržovat či zhoršovat. Historicky se metody, jak koktavost odstranit, dají počítat na stovky, ale žádná univerzální neexistuje. Každopádně pokud máte doma dítě, které zadrhává, neodkládejte dlouho návštěvu logopeda a začněte s ní bojovat co nejdříve. Dobrá zpráva je, že až 80 procent dětí začne do sedmi let mluvit plynule, z toho polovina do půl roku od začátku potíží.

Kolem třetího roku věku dítěte se začíná bohatě rozvíjet slovník dětí, a zde mohou právě vznikat první potíže s plynulostí řeči. Většina dětských lékařů tyto první varovné signály přehlížejí a vedou rodiče k tomu, aby se neznepokojovali, že se nic neděje. Z hlediska logopedického je dobré se i těmito signály zabývat a nastávající potíže s logopedem řešit.

Jak vadu řeči zvládat:

V některých případech vada řeči souvisí i psychikou dítěte. Psychickému zvládnutí vady řeči u malých dětí pomáhá právě rodinná terapie, která by měla být součástí logopedické péče. „Důležité je nepřipomínat dětem, že koktají. Rodiče často dělají chybu, že dítě opravují, dokončují za něj věty nebo chtějí, aby větu opakovaně řeklo správně. Jistě že mu chtějí rodiče pomoci, ale dítě si musí prožít, že má čas. Dospělí většinou spěchají, dítě se zasekne a ten pocit, že vše musí říct rychle, mu ještě víc znemožní se vyjádřit,“ vysvětluje primář brněnské kliniky LOGO – Prim. PhDr. Petr Staníček.

Co tedy pomáhá proti koktání?

  • Pokuste se o klidné domácí prostředí
  • Mějte trpělivost a nepopohánějte potomka v řeči ani ho neokřikujte
  • Mluvte s dítětem pomaleji a klidně, nezahrnujte ho velkým počtem otázek
  • Nedokončujte za něj věty ani myšlenky
  • Během práce s dítětem nebo při jídle vypněte všechny rušivé přístroje
  • Když na vás dítě mluví, věnujte mu plnou pozornost
  • Nenechte nikoho z příbuzných či známých, aby vaše dítě v řeči přerušovali
  • Snažte se obohacovat slovní zásobu dítěte a jeho komunikační dovednosti
  • Pozitivně potomka motivujte a vysvětlete mu, že každý má nějaké potíže
  • Mluvte s dítětem o stresových situacích a pomozte mu je zvládnout
Každopádně u všech poruch tohoto typu platí, že čím se začne s terapií dříve, tím lépe. U dětí je zaměřena na prostředí v rodině a bezprostřední okolí dítěte, nepřetěžování, stabilitu režimu dne, tempo, rytmus, melodii hlasu. „Podporujeme sebevědomí dítěte. Ve spolupráci s psychologem nacvičujeme zvládnutí základních stresových situací – například děti jako nakupují, vytvoří frontu a pak se záměrně popichují a stresují za přítomnosti psychologa. Ten jim pomáhá, jak mají takovou situaci zvládat,“ popisuje Petr Staníček a dodává, že čím je dítě starší, mění se i terapie.
Když vaše dítě koktá, hlavně nezoufejte. Pomáhejte mu, a pokud nejde koktavost zlomit, naučte je s ní žít. Věřte, že naděje na zlepšení umírá poslední a dosavadní způsoby terapií jsou poměrně úspěšné. Nevzdávejte se a vězte, že tímto problémem trpěli lidé od nepaměti, zmiňoval se o ní už Hippokrates či Aristoteles. Mnoho slavných lidí koktalo, například Winston Churchill, Charles Darwin a další, a přesto vstoupili do dějin.
Zpracovala: PaedDr. Ilona Kejklíčková Ph.D, Klinický logoped a soudní znalec ve zdravotnictví

Zdroj informací: moje-klinika.cz
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků