Když onemocní ledviny

Když onemocní ledviny
Většina z nás si z hodin biologie pamatuje, že ledviny jsou párový orgán umístěný kdesi v oblasti beder a jsou zodpovědné za vylučování odpadních látek z těla. Je to samozřejmě pravda, ale tak jednoduché to není. Každopádně když ledviny onemocní, může to znamenat ohrožení našeho života.

Ledviny jsou zodpovědné nejen za vylučování odpadních látek metabolizmu a látkovou výměnu, ale zajišťují také stabilitu vody a minerálů v organizmu, stabilitu kostního metabolizmu a krevního tlaku. Také se v nich tvoří některé důležité hormony ovlivňující tvorbu červených krvinek. Zkrátka bez nich bychom žít nemohli.

 

Stupně postižení ledvin

Nefungují-li ledviny tak, jak mají, označují tento stav odborníci souhrnným pojmem onemocnění ledvin. Je to název pro jakoukoli nemoc, která vede k nedostatečné funkci ledvin nebo dokonce ledvinnému selhání. Lékaři rozdělují onemocnění ledvin do 5 stupňů, jež zahrnují různé stupně ledvinné nedostatečnosti (snížené funkci ledvin) až po ledvinné selhání.

 

Varovné signály fubgování ledvin

Jestliže ledviny nefungují tak, jak mají, v těle se hromadí odpadní látky, což vede k řadě problémů. Dochází ke zvýšení krevního tlaku, poruchám složení krve, ke zvýšení kyselosti krve, pacient může rovněž trpět chudokrevností. Organizmu chybí také vitamin D.

Zpozornět byste měli, pokud se u vás projevují tyto příznaky:

 

Slovo má odborník

Onemocnění ledvin se léčí podle příčiny choroby. Často se však choroba nedá úplně vyléčit, jen zpomalit. Cílem léčby je zajistit pacientovi, aby se cítil co nejlépe a ledviny „vydržely“ fungovat co nejdéle. V případě, že dojde k ledvinnému selhání, je nezbytně nutné činnost tohoto orgánu nahradit. Odborníci mají dvě možnosti náhrady funkce ledvin:

 

Nové trendy v léčbě ledvin

Průlomovým způsobem dialýzy je vysokoobjemová hemodiafiltrace, díky níž lze z krve odstranit ještě více nečistot, než u dosavadních běžných způsobů léčby. Pacienti nejsou sice ušetřeni docházení do zdravotnického zařízení, kde musí podstoupit zhruba pětihodinovou proceduru. Nicméně přináší jim velké výhody. Tato metoda dokáže tlumit časté průvodní jevy „obyčejné“ léčby, jako jsou svalové křeče, bolesti hlavy, zvracení a pokles krevního tlaku.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
10. 11. 2017