zapomenuté heslo

Karpální tunel: proč postihuje hlavně ženy?

Karpální tunel: proč postihuje hlavně ženy?
Bolest v oblasti zápěstí není dnes nijak výjimečná. Víte, proč vzniká, jak se léčí a z jakého důvodu se týká především něžnější poloviny lidstva?

O symptomu karpálního tunelu jsme si povídali s MUDr. Hanou Jarošovou z Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu v Praze.


Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku karpálního tunelu?

Přetěžování šlach svalů probíhajících mezi předloktím a rukou. Dochází k útlaku mediánního nervu, které je způsobeno například při zánětu šlach a vazů, nebo po úrazu zápěstí. Ovšem syndrom karpálního tunelu může často vzniknout kvůli přetěžování při každodenní práci a všedních denních činnostech ve stereotypních polohách, třeba i na počítači díky nevhodné ergonomii.
 

Proč postihuje více ženy?

Jelikož více žen než mužů pracuje právě s počítači. Ale u žen dochází k hormonálním změnám v organismu, a to užíváním hormonální antikoncepce nebo v těhotenství, případně v menopauze. Nemoc se někdy projevuje také v těhotenství z důvodu většího zadržování vody v těle a s tím souvisejícího otoku měkkých tkání.
 

A jak se projevuje?

Nemocní pociťují sníženou citlivost prstů, pálení až trnutí prstů rukou, maximum potíží udává nemocný v noci – nejčastěji brní třetí a čtvrtý prst.
 

A co léčba?

Fyzioterapeut může provádět mobilizace drobných zápěstních kůstek, zápěstního kloubu, protahování svalů předloktí i ruky a naučí vás automobilizaci. Úlevu přináší i aplikace soft laseru a vlažné vířivky. V době největších potíží je však doporučen klidový stav, který lze navodit například nošením ortézy, jenž fixuje zápěstí - tím docílíte částečné úlevy, stejně jako obstřiky mesokainem. V domácím prostředí si můžete ulevit od potíží aplikací kryosáčků zchlazených v mrazničce. Můžeme také doporučit vitamín B6 3x denně 50 mg a bromelin, který je obsažen v čerstvém ananasu (cca 200 až 500 mg denně), vhodné je také zvýšit dávky hořčíku v potravě nebo formou potravních doplňků.
 

Kdy je nutná operace?

Je-li útlak nervu velký, dochází k jeho poškození, které nalezne lékař na elektromyografickém vyšetření (EMG). V souladu s tím vám neurolog doporučí, zda ještě stačí konzervativní postup bez operace, nebo musí váš stav řešit chirurgicky. Operace trvá kolem 30 minut a provádí se ambulantně, v lokální anestézii.
 

Může se tento zdrvotní problém vracet?

Po operačním řešení se ve většině případů pacientovi velmi brzy uleví, příznaky se však působením nevhodných činností mohou opět vrátit.

Chcete-li se syndormu karpálního tunelu pokud možno vyhnout, pak ovlivňujte to, co můžete. Při práci na počítači mějte zápěstí natažené v rovině. Na židli sedejte na „půlce“ – na polovině sedáku, což vás bude nutit udržovat tělo ve vzpřímené poloze. Výška sedáku má být taková, abyste v kyčelních a kolenních kloubech měli pravý úhel. Avšak způsoby sezení je třeba střídat, pomůže i střídání židle s rehabilitačním míčem. Pokud sedíte u počítače osm a více hodin v práci, pak je třeba průběžně věnovat vždy několik minut na protažení a rehabilitaci.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
17. 1. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook