zapomenuté heslo

Je vaše dítě ohroženo obezitou?

Je vaše dítě ohroženo obezitou?
Dětská obezita je jedním z největších strašáků naší civilizace. Přitom se tomuto závažnému zdravotnímu problému dá úspěšně předcházet.

Podle nejnovějších studií trápí nadbytečnými kilogramy 20 – 30 % českých dětí! Díky tomu se bohužel řadí Česká republika na první místo v celé Evropě. Děti mlsají, ale přijaté kalorie nespalují žádnými, nebo minimálními pohybovými aktivitami. Kromě mnoha závažných zdravotních komplikací, které obezitu doprovázejí, je zde i psychologický faktor – obézní děti se mnohem hůře zapojují do kolektivu a později mohou trpět i depresemi.


Hledá se viník

Na dětské obezitě se významným způsobem podílí výchova a životní styl rodiny. Dítě vyrůstající v prostředí, kde se na nějaký ten knedlík nekouká a volný čas tráví rodina u televize, bude mít dříve či později potíže s kilogramy navíc. Takové návyky si mrňous odnáší do života a bude je považovat za normální. Snažte se proto jít příkladem a dítěti od malička vštěpujte zásady zdravého životního stylu. Zamyslete se nad tím, jak vaše rodina žije.


Pravidelná strava

Snídani nestíháte, svačinu jste si nosili naposledy do školy, v poledne si skočíte pro párek v rohlíku a pořádně se najíte až večer. Bohužel tohle je způsob stravování mnoha lidí. A to nejen dospělých, ale i dětí. A to je první kámen úrazu. Jíst bychom měli pravidelně, 5 – 6 denně. Dbejte na to, aby dítě nehladovělo, ale nesmí se ani přejídat. Příjem kalorií by měl být rozvržen rovnoměrně do celého dne. Velmi důležitá je snídaně, ale také zdravé a lehké svačinky.


Pestrý jídelníček

Pro správný vývoj dětského organizmu je nezbytný dostatečný přísun vitaminů a minerálů a dalších důležitých látek. Nejde jen o to přimět potomka občas schroupat jablko. Jídelníček by měl v první řadě obsahovat kvalitní zdroje bílkovin jako je drůbeží a rybí maso, luštěniny a cereálie. Několikrát denně podávejte dětem polotučné mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.


Hlídejte tuky

Jsou nositeli energie a měly by tvořit 30-40% denního příjmu potravin. Věnujte však velkou pozornost jejich výběru! K namazání na pečivo použijte kvalitní rostlinné tuky, pro teplou kuchyni vyberte jednopruhové rostlinné oleje, například olivový nebo řepkový. Pozor dejte na tzv. skryté tuky obsažené v potravinách. Nejsou na první pohled vidět, takže pokud nestudujete složení výrobku, nevíte, kolik jich vlastně sníte. Jde například o tučná masa, sýry nebo mléčné výrobky. Místo vepřové pečeně připravte dětem k obědu přírodní kuřecí řízek, místo pacholíka jim nabídněte ovocný jogurt či tvaroh. Samostatnou kapitolou jsou pak jídla z fast foodů jako například pizza, hamburgery či hranolky. Jsou doslova kalorickou bombou, a pokud je dítě konzumuje často, jeho zdraví to vůbec neprospívá.


Nebezpečný cukr

Ráno houska s marmeládou, dopoledne sušenka a odpoledne zmrzlina. Děti sladkou chuť prostě milují, ostatně stejně jako mnozí dospělí. Při takovém režimu ale kila doslova letí nahoru, protože nadbytečné kalorie z cukru si tělo ukládá na horší časy v podobě tukových polštářků. Učte proto děti střídmosti v konzumaci sladkostí! Místo sušenek, bonbonů a čokolády jim nabízejte ovoce, ořechy nebo cereálie. Obrovské množství cukru skrývají limonády! Je vhodné je nahradit vodou s citronem, ředěné ovocné šťávy nebo bylinkové čaje slazené maximálně medem.


Nezbytný pohyb

Součástí zdravého životního stylu je fyzická aktivita. Pár hodin tělocviku děti nespasí, k pohybu je musíte vést vy. Vyberte jim proto alespoň jeden kroužek s pohybovým zaměřením. Nemusí jít zrovna o vrcholové sporty. Holčičky třeba zaujme tanec nebo aerobic, chlapce zase baví hokej, fotbal či populární florbal. Nezapomeňte jít příkladem a sportu se věnujte také! 

Text: Zuzana
Foto: iStock
21.12. 2015hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#2: anonym-1580 vloženo: 10. 02. 2014
Je známo, že děti mají velmi rády hranolky. Doporučila bych u nás oblíbené hranolky McCain 1-2-3, které mají jen 6 % tuku a pečou se v troubě.

#1: anonym-8393 vloženo: 19. 09. 2012
obezita u dětí je strašná a stále takových dětí přibývá.Můžou za to stravovací návyky v rodině,nedostatek sportu.Často nahlížím na tyto stránky http://www.yesneyes.cz/ Moje děti zatím obezitou netrpí a doufám,že ani trpět nebudou.
Energie dne

jelen
JELEN - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook