zapomenuté heslo

Jak na histaminovou intoleranci

Jak na histaminovou intoleranci
Histamin je vlastně velmi stará sloučenina, kterou ke komunikaci používají nervové imunitní buňky mikroorganismů, ale i my. Když v těle vznikne histamin, potřebujeme enzym, který ho rozloží na něco jednoduššího a zastaví se tak jeho působení.

Pokud zkaženou potravu s vysokým obsahem histaminu sní zdravý člověk, neublíží mu. V jeho střevech je enzym, který tento exogenní histamin dokáže rozložit. I v případě, že ho někdo sní malé množství, ale má zdravé střevo, tak buňky nepustí histamin dál do těla. Je třeba umět vnější histamin odbourat, tedy mít dostatek enzymu. A k tomu potřebujeme mít zdravá střeva, správnou mikroflóru a nepropustné střevo, které v případě, že nám ten trávicí enzym nestačí, zabrání tomu, aby histamin pronikl dále do organismu.

2–3 % populace má genetický defekt, týkající se produkce trávicího enzymu na histamin. Často, když dojde k poškození enterocytů, nastupuje právě histaminová intolerance, protože chybí enzym, který ho degraduje. Ten v těle ničí řada toxinů: léky, alkohol nebo potravinová aditiva. Velký problém je, že tato intolerance je velmi špatně odlišitelná od různých projevů alergií, autoimunit a jiných imunopatologických problémů. Těžko se proto určuje, zda je konkrétní problém způsoben HIT nebo jiným imunopatologickým pochodem v těle.


Jak se může v těle projevit HIT?

Histaminová intolerance může v těle spustit opravdu cokoliv – od problémů s kardiovaskulárním systémem, kůží, přes alergie, ekzémy, potíže s dýchacím traktem, žaludkem nebo nervovým systémem. De facto se může projevit na jakékoliv tkáni v organismu. Je zajímavé, že nadměrný příjem histaminu, zvláště u dětí, může spustit alergii. Když se totiž alergický řetězec už jednou spustí, tak si to potom naše imunita pamatuje. Když znovu sníme něco zkaženého – histamin už tam vůbec nemusí být – reaguje imunita stejně, jako by tam byl a nastupuje zacyklený řetězec.


Nadměrnou produkci histaminu může ale způsobit i porucha střevní mikrobioty. Na histamin pozor u ryb, které jsou třeba špatně skladované nebo tepelně upravené. Je důležité si uvědomit, že žádná kuchyňská úprava histamin úplně nezničí. Vyskytuje se v určitých typech sýrů, v uzeném mase, některých druzích nakládané zeleniny, alkoholu a tak dále.

Řada lidí vůbec neví, že HIT trpí a své problémy si do souvislosti s potravou vůbec nedají. Například lidé s migrénou… K uvolnění endogenního histaminu mohou vést některé potraviny – jahody, citrusové plody nebo určité druhy korýšů či některé léky. K častým projevům HIT patří kopřivka, ekzémy, střevní problémy, překyselení žaludku.

Výzkumy ukazují, že dostatečná hladina enzymu, který histamin degraduje, je důležitá i pro zdravé těhotenství. Proto by pro ženy, které mají problém s otěhotněním či opakujícími se potraty, mohla být detoxikace střeva a střevní mikrobioty velmi důležitá.

Když tedy uzavřu kapitolu enzymatických problémů a detoxikace: je nutné detoxikovat játra, slezinu, slinivku, žaludek, střeva a jejich mikrobiotu, podoby enzymů, případně toxiny v trávicím traktu (Toxigen), ale i zjistit možnost mikrobiálních zátěží.

KP
Autor: Marie Vilánková, www.joalis.cz.hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

tygr
TYGR - dřevo


DoporučujemePoslední drby

radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...
heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook