zapomenuté heslo

Jak děti vnímají vůně?

Jak děti vnímají vůně?
Všechno se mění, tedy i naše čichové preference. Proto není divu, že probíhají také výzkumy, které se věnují právě tomuto tématu. Jeden z nich se však zaměřil výhradně na naše nejmenší. Co zjistil?

Odborný tým vedený docentem Janem Havlíčkem testoval několik stovek dětí v předškolním věku (5 až 6 let) a dětí prepubertálních a pubertálních (10 až 15 let). Testy probíhaly pomocí čichových per naplněných látkami s různými vůněmi, například pomeranče, česneku, skořice…Výzkum trval několik let a přetestování se dělo vždy v půlročních intervalech; je tedy zřejmé, že šlo o skutečně důkladný výzkum. A proč se vůbec odborníci pustili do tohoto projektu, který podpořila Grantová agentura ČR? Aby lépe a v širších souvislostech porozuměli čichovému vnímání u člověka.

Jak to dopadlo?

Co je na tomto výzkumu, který probíhal pod hlavičkou Fakulty humanitních studií UK v Praze, zajímavé? Dosud se většina odborných studií zaobírala otázkou čichu u dospělých; zaměřit se na děti není až tak obvyklé. Zmiňovaný výzkum se soustředil na zjištění, jak se vyvíjí čich u dětí, jejich schopností a preferencí, i s příchodem puberty.
A jaké jsou výsledky? Pokud budeme posuzovat skupinu dětí předškolního věku, pak je zřejmé, že děvčátka mají lepší čichové schopnosti než chlapci. Ostatně ke stejnému výsledku dospěly i dřívější studie, které se orientovaly na dospělou populaci, i zde na tom byly lépe ženy. Zajímavé je i to, že u starších, pubertálních dětí se prokázalo následující: když už byly schopné učit daný pach, vnímaly ho jako příjemnější, což platilo především u méně příjemných vůní.

Něžnější pohlaví vede

Z výzkumu vychází, že rozdíly mezi pohlavími můžou „mít na svědomí“, byť do určité míry, biologické faktory, ale i takzvané genderově stereotypní aktivity – neboli prostý fakt, že děvčátka a dívky přece jen více tíhnou k vůním jako takovým, ke kosmetice a parfémům.

Poznatky pro budoucnost

„Je důležité zabývat se v základním výzkumu tím, jak se vlastně čich vyvíjí i co pro člověka znamená,“ říká doc. Jan Havlíček, který dnes působí na Přírodovědecké fakultě UK. „Ve studiích se totiž zjišťuje, že poruchy čichu ve stáří mohou být jedním z prvních signálů pro řadu neurodegenerativních onemocnění, například Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, a to ještě před tím, než se vůbec začnou objevovat první klinické příznaky těchto onemocnění. Výzkum čichu tedy může v budoucnosti přinést do poznání člověka další, tentokrát medicínský, rozměr,“ dodává odborník s tím, že zjištěné skutečnosti o vývoji čichových schopností v předškolním věku i dospívání zatím v odborné literatuře chyběla.

Ovlivní vůně naši váhu?

„Většina požitku z jídla pramení z jeho vůně, nikoliv chuti. To ví ostatně každý, kdo měl někdy rýmu,“ podotýká odborník. A yvslovuje úvahu, že například staří lidé možná nemají chuť k jídlu z toho důvodu, že se snižuje jejich schopnost vnímat vůně. Pak je zřejmé, že tento výzkum by mohl přinést další výsledky v oblastech týkajících se poruch příjmu potravy či obezitologie.

Připravila: redakce
Foto: Grantová agentura ČR
24. 4. 2018
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook