Moderní dentální protetika dospěla do takové úrovně, že ztráta zubu už dávno není nepřekonatelnou překážkou, jak tomu často bývalo v minulosti. Pokud vás postihne – ať už kvůli úrazu, nemoci nebo nedostatečnou péčí o chrup – máte v zásadě tři možnosti: zubní můstek, korunku nebo implantát.
Můstek řeší chybějící zub či zuby (až 4 vedle sebe) tím, že se zakotví na ty okolní, které je kvůli tomu ovšem třeba zbrousit tak, aby můstek dobře přiléhal. „Negativem využití můstku může být jednak kov, z nějž je vyroben, a který může opticky zuby tmavit, a jednak nedostatečná adheze můstku k dásni, což se může dít zejména v případech, kdy se můstkem nahrazuje více zubů,“ vysvětluje specialista stomatologické kliniky Mediestetik MUDr. Alex Bilous.
Dentální implantáty oproti můstkům stojí v dásni o samotě, okolní zuby kvůli nim proto není potřeba nijak opracovávat. Implantát je v podstatě umělý kořen, nejčastěji vyráběný z titanu, který v dásni nahrazuje původní zubní kořen. Na ten pak zpravidla nasedá zubní korunka, nejčastěji keramická, kterou lze použít i samostatně v případě, že je kořen zubu v dásni zachován.
„Důkladnou fixací implantátu do čelisti v drtivém množství případů zcela odpadá riziko viklání či jakéhokoliv jiného nepohodlí při jeho běžném použití,“ vyzdvihuje MUDr. Bilous velké pozitivum implantátů. Pacient se zavedeným zubním implantátem se tak v žádném aspektu svého běžného života nemusí nijak omezovat.
KP
Foto: iStock
30. 8. 2016
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...