zapomenuté heslo

Genitální bradavice: pohlavní onemocnění číslo jedna

Genitální bradavice: pohlavní onemocnění číslo jedna
I když nejde o žádnou legraci, nejrůznější pohlavně přenosné choroby se velice pěkně označují – říká se jim nemoci z rozkoše. Což platí i pro problém zvaný condylomata acuminata neboli genitální bradavice.

Právě o této chorobě prof. MUDr. Jana Herzogová, CSc., přednostka dermatovenerelogické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce, říká – je to současné pohlavní onemocnění číslo jedna. „ Ano, při diskusi o tomto tématu člověka asi přejde chuť na sex, ale podle mého názoru je důležité o této otázce hovořit, neboť v posledních 10 letech vzrostl výskyt onemocnění genitálními bradavicemi o více jak 70 procent,“ uvádí odbornice.

 

Postihuje hlavně sexuálně aktivní lidi

Genitální bradavice jsou virovým onemocněním, které vzniká nákazou lidskými papilloma viry (HPV), jež zasahují jako otrávený Amorův šíp ženy i muže. Navíc onemocní-li touto chorobou těhotná žena, nedá se vyloučit ani nákaza novorozence, což by ho v mezních případech mohlo dokonce ohrozit na životě.


„Genitální bradavice se přenášejí téměř výlučně pohlavním stykem, kde se nejedná pouze o vaginální pohlavní styk, ale k přenosu může dojít i při takzvaném pettingu, nebo análním, či orálním sexu. Inkubační doba se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců, ale může být i několik let a nejsou výjimečné případy, kdy infekce v různých stádiích přetrvává v organizmu po celý život. Mezi nejvíce postižené skupiny patří mladé ženy okolo dvacátého roku věku a homosexuálové,“ upřesňuje MUDr. Hercogová.

 

Jak se léčí?

Podle přednostky se u nás pacienti dosud léčili u odborníka, kdy šlo o aplikaci například kryoterapií tekutým dusíkem či kyselinou trichloroctovou, anebo pak chirurgicky včetně CO2 laseru. Nově se však začíná používat speciální mast obsahující takzvané sinecatechiny - extrakty ze zeleného čaje s protizánětlivými a protivirovými účinky. „Výhodou této léčby je vysoká účinnost léčivého přípravku a možnost aplikace pacientem v domácích podmínkách. Kromě flexibility přináší tento způsob léčby pacientům jednoznačně i výhodu naprosté intimity a soukromí,“ zdůrazňuje. Nutno však podotknout, že genitální bradavice nelze stoprocentně vyléčit. Smyslem léčby tedy není „vymazání“ viru z těla, ale odstranění příznaků, které způsobuje, tedy vymizení kožních či slizničních projevů.

 

Vsaďte na prevenci

Asi jen málokdo by pojal prevenci natolik razantně, že si řekne – až do konce svého života budu sexuálně abstinovat. Rovněž je férové říci, že kondom může eliminovat možnost přenosu HPV virů, ale nepředstavuje absolutní ochranu. I přersto je nejdůležitější dodržovat zásady bezpečného sexu, nestřídat partnery a myslet rovněž na intimní hygienu.

Přirpavila: Marcela
Foto:iStock
19. 10. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook