zapomenuté heslo

Endometrióza – o co vlastně běží?

Endometrióza – o co vlastně běží?
Bolestivé onemocnění s dosud ne zcela vyjasněným původem postihuje zhruba každou desátou ženu v produktivním věku. Víte, jak se projevuje a zda se dá léčit?


Ženy s endometriózou trpí poměrně jasně definovanými příznaky – bolestivou menstruací, bolestmi při styku, pánevní bolestí chronického charakteru a poruchami plodnosti. „Několik studií jednoznačně prokázalo, že endometrióza svými projevy snižuje sexuální spokojenost, narušuje intimní vztahy a snižuje sebevědomí žen trpících tímto onemocněním,“ připomíná psychiatr a sexuolog MUDr. Martin Hollý, ředitel pražské Psychiatrické léčebny Bohnice.
 

Endometrióza

„Endometrióza je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklou lokalizaci v děložní dutině. Mimo děložní dutinu se žlázky dostanou především při menstruaci a mohou se usídlit v oblasti malé pánve. Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. V současnosti převažují důkazy, že se jedná o multifaktoriální onemocnění ovlivněné genetickými, hormonálními, imunologickými a anatomickými faktory.

Endometrióza je kvůli svému chování přirovnávaná k malignímu onemocnění. Protože se ale v organismu chová jinak, řadíme ji mezi nezhoubná ženská onemocnění. Endometrióza byla zjištěná ve všech tkáních lidského těla mimo srdce a slezinu. V současné literatuře se výskyt endometriózy u žen v různé formě odhaduje mezi 1 až 53 %,“ vysvětluje původ onemocnění doc. MUDr. Eduard Kučera, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze.
 

Nevyřešené otazníky

Stále se neví, proč endometrióza postihuje některé ženy, a jiné ne. Vyskytuje se hlavně v takzvaném reprodukčním věku, ale samozřejmě existují výjimky potvrzující toto pravidlo (výskyt v období před první menstruací nebo po poslední menstruaci už byl také popsaný). A jak se choroba řeší? Léčba endometriózy je dvojího typu, pomocí medikamentózních preparátů nebo chirurgická. Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat, ostatně odborníci tvrdí, že neexistuje jediná účinná cesta.

Chirurgické řešení spočívá v odstranění ložisek endometriózy nebo zabránění jejich růstu, kdežto léky pomáhají zmírňovat bolesti. Používají se nejen analgetika, ale i hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet. Jednotlivé hormonální přípravky se liší nejen způsobem podání, ale také svou účinností a výskytem nežádoucích účinků.
 

Řekněme si na rovinu

„V současnosti neexistuje terapie, která by vedla k trvalému vyléčení endometriózy. Veškeré léčebné snahy směřují k úlevě od bolestí, ke zmenšení, vymizení či odstranění endometriotických ložisek, k zachování nebo obnově plodnosti, k zabránění návratu onemocnění a v neposlední řadě ke zlepšení kvality života pacientky,“ uvádí MUDr. Robert Hudeček, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN v Brně.
 

Kde se dozvíte více?

Myslíte si, že byste mohly patřit do skupiny žen s endometriózou? Více informací najdete na webových stránkách: www.bolestivamenstruace.cz, kde je rovněž v provozu poradna gynekologa. A pak se už bez obav vydejte ke svému ženskému lékaři.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
10. 1. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

bažant
BAŽANT - kov


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook