zapomenuté heslo

Endometrióza – o co vlastně běží?

Endometrióza – o co vlastně běží?
Bolestivé onemocnění s dosud ne zcela vyjasněným původem postihuje zhruba každou desátou ženu v produktivním věku. Víte, jak se projevuje a zda se dá léčit?


Ženy s endometriózou trpí poměrně jasně definovanými příznaky – bolestivou menstruací, bolestmi při styku, pánevní bolestí chronického charakteru a poruchami plodnosti. „Několik studií jednoznačně prokázalo, že endometrióza svými projevy snižuje sexuální spokojenost, narušuje intimní vztahy a snižuje sebevědomí žen trpících tímto onemocněním,“ připomíná psychiatr a sexuolog MUDr. Martin Hollý, ředitel pražské Psychiatrické léčebny Bohnice.
 

Endometrióza

„Endometrióza je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklou lokalizaci v děložní dutině. Mimo děložní dutinu se žlázky dostanou především při menstruaci a mohou se usídlit v oblasti malé pánve. Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. V současnosti převažují důkazy, že se jedná o multifaktoriální onemocnění ovlivněné genetickými, hormonálními, imunologickými a anatomickými faktory.

Endometrióza je kvůli svému chování přirovnávaná k malignímu onemocnění. Protože se ale v organismu chová jinak, řadíme ji mezi nezhoubná ženská onemocnění. Endometrióza byla zjištěná ve všech tkáních lidského těla mimo srdce a slezinu. V současné literatuře se výskyt endometriózy u žen v různé formě odhaduje mezi 1 až 53 %,“ vysvětluje původ onemocnění doc. MUDr. Eduard Kučera, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze.
 

Nevyřešené otazníky

Stále se neví, proč endometrióza postihuje některé ženy, a jiné ne. Vyskytuje se hlavně v takzvaném reprodukčním věku, ale samozřejmě existují výjimky potvrzující toto pravidlo (výskyt v období před první menstruací nebo po poslední menstruaci už byl také popsaný). A jak se choroba řeší? Léčba endometriózy je dvojího typu, pomocí medikamentózních preparátů nebo chirurgická. Obě metody se mohou i vzájemně doplňovat, ostatně odborníci tvrdí, že neexistuje jediná účinná cesta.

Chirurgické řešení spočívá v odstranění ložisek endometriózy nebo zabránění jejich růstu, kdežto léky pomáhají zmírňovat bolesti. Používají se nejen analgetika, ale i hormonální přípravky, které se podávají obvykle ve formě injekcí nebo tablet. Jednotlivé hormonální přípravky se liší nejen způsobem podání, ale také svou účinností a výskytem nežádoucích účinků.
 

Řekněme si na rovinu

„V současnosti neexistuje terapie, která by vedla k trvalému vyléčení endometriózy. Veškeré léčebné snahy směřují k úlevě od bolestí, ke zmenšení, vymizení či odstranění endometriotických ložisek, k zachování nebo obnově plodnosti, k zabránění návratu onemocnění a v neposlední řadě ke zlepšení kvality života pacientky,“ uvádí MUDr. Robert Hudeček, Ph.D., primář Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN v Brně.
 

Kde se dozvíte více?

Myslíte si, že byste mohly patřit do skupiny žen s endometriózou? Více informací najdete na webových stránkách: www.bolestivamenstruace.cz, kde je rovněž v provozu poradna gynekologa. A pak se už bez obav vydejte ke svému ženskému lékaři.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
10. 1. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook