zapomenuté heslo

EDUKATIVNÍ FILM PRO PACIENTY S RAKOVINOU TLUSTÉHO STŘEVA

EDUKATIVNÍ FILM PRO PACIENTY S RAKOVINOU TLUSTÉHO STŘEVA
V rámci Brněnských onkologických dnů představila obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius nový edukativní film ze série Průvodci onemocněním, který má pomáhat pacientům s boji s rakovinou tlustého střeva. DVD s filmem “Kolorektální karcinom“ pokřtila 19.4. v Brně předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, společně s předsedou České onkologické společnosti Prof. Jiřím Vorlíčkem a onkoložkou Doc. Petrou Tesařovou. DVD je k dispozici zdarma.

Rakovina tlustého střeva je u nás nejčastějším typem nádorového onemocnění a současně také nejčastější příčinou úmrtí na zhoubná onemocnění. „Ročně postihuje až 8000 pacientů, z nichž polovina na toto onemocnění následně umírá,“ uvádí doc. Petra Tesařová, která je spoluzakladatelkou o.p.s. Dialog Jessenius a dodává. „Přitom je toto onemocnění příkladem nádoru s velkou nadějí na úplné vyléčení, pokud se ovšem pacient dokáže rychle zorientovat v problematice nemoci, rozhodne se podstoupit vyšetření a zahájí léčbu.“

Proto shromáždil Dialog Jessenius všechny dostupné informace o této diagnóze a v laicky srozumitelné formě je v podobě interaktivního DVD nyní poskytuje všem, kterých se tato problematika dotýká. „Věříme, že film zlepší celkové povědomí o této závažné nemoci, odstraní strach, který pacientům s prvními symptomy brání navštívit lékaře, a vysvětlí diagnostické postupy i způsoby léčby, tak že nemocný bude na zvládnutí nemoci lépe připraven,“ říká doc. Tesařová.

Průvodci onemocněním „Kolorektální karcinom“
Film natočila režisérka Šárka Slezáková za přispění předních českých onkologických lékařů, ale i pacientů, kteří se neváhali podělit o svoje osobní zkušenosti s překonáváním nemoci a posílí tak naději těch, kteří jsou teprve na začátku. DVD obsahuje praktické informace o prevenci, výskytu, diagnostice a léčbě choroby, které mají pomoci nemocným i jejich blízkým nebo pacientů v riziku nemoci. DVD je ZDARMA dostupné na odborných onkologických pracovištích nebo ke shlédnutí či stažení na stránkách www.dialog-jessenius.cz.

V sérii Průvodci onemocněním byla dosud vydána DVD s filmy „Nejčastější gynekologické malignity“, „Karcinom prsu“ a nově „Kolorektální karcinom“. Společným mottem projektu Průvodci onemocněním pro onkologické pacienty je věta: „Vědět je klíč.“

Diagnóza Kolorektální karcinom
Kolorektální karcinom je v České republice jedním z nejčastějších nádorových onemocnění, v Evropě jsme v incidenci na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem, ve světě na pátém. Kolorektální karcinom zároveň patří i k nejčastějším příčinám úmrtí na zhoubná onemocnění u nás. Hlavním důvodem je pravděpodobně nezdravý životní styl (obezita, nedostatek pohybu, tučná strava atp.) Výskyt nádorů tlustého střeva a konečníku se za posledních 30 let zdvojnásobila. Ročně je v naší republice zachyceno zhruba 8000 nových případů kolorektálního karcinomu, na tuto chorobu každý rok umírá asi 4000 pacientů. Předpokládá se, že v roce 2013 bude v České republice žít s diagnózou kolorektálního karcinomu skoro 58 tisíc lidí.
Odborné, etické, hospodářské a společenské důsledky tohoto stavu jsou zřejmé. Jsou o to závažnější, že nemoc ve velké míře postihuje pacienty v produktivním věku. Typický věk českého pacienta s kolorektálním karcinomem je sice mezi 60-75 lety, ale asi pětina všech nemocných je mladších než 60 let. Přesto lze v posledních letech pozorovat náznaky zlepšení, především stabilizaci úmrtnosti, která začíná vykazovat i mírný pokles. Podílí se na tom probíhající screening, a také účinná a důsledná primární onkologická léčba.

Přirpavila: Zuzana

Foto: Dialog Jessenius

22.4. 2013hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook