zapomenuté heslo

Domácí péče: kdy na ni máte nárok?

Domácí péče: kdy na ni máte nárok?
Komu by se líbilo být v nemocnici déle než nezbytně nutnou dobu? A což teprve v léčebně dlouhodobě nemocných! Pokud to je jen trochu možné, raději volíme domácí zdravotní péči. O co jde a kdy na tuto službu máte nárok?

O problematice domácí zdravotní péče jsme si povídali s MUDr. Ferdinandem Polákem, náměstkem pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR.www.mzcr.cz a lékařem pro intenzivní péči při VFN.


Komu je domácí péče určená?

Komukoliv, kdo vyžaduje zdravotní péči, kterou se dá kvalitně poskytnout v domácích podmínkách a kdy není racionální ji poskytovat v nemocnici nebo v nějaké ambulanci, kam by pacient musel docházet. Rozhodně bych chtěl vyvrátit mýtus, že domácí péče je vhodná jen pro nemohoucí seniory, jak se někdy prezentuje. Domácí péče se hodí i pro mladé lidi nebo dokonce děti.


Proč domácí péči využívat?

Těch důvodů je mnoho. Od těch na první pohled zřetelných – jako je příznivý vliv na psychiku pacienta, až po ty pro laika méně viditelné, ale z odborného hlediska důležité – prakticky nulové riziko nozokomiálních nákaz (přenášených v nemocnici z pacienta na pacienta), lepší spolupráce pacientů a v neposlední řadě i menší finanční náročnost. Na druhou stranu je domácí péče oproti nemocniční péči o něco náročnější organizačně.


Kam se v případě potřeby obrátit?

Pokud jste vy sami nebo váš blízký prodělali závažné onemocnění, případně úraz (infarkt myokardu, mozková mrtvice, různé druhy onkologických onemocnění, poúrazové stavy, Alzheimerova choroba…) a máte zájem o domácí zdravotní péči, obraťte se na svého praktického lékaře nebo ošetřujícího lékaře v nemocnici. Ti by vám měli pomoci s vybráním kvalitní agentury domácí péče. Nebo si můžete takovou agenturu najít sami. Stejně jako ve všech oborech i zde platí, že některé jsou výborné a jiné poněkud horší. Nebudete-li s kvalitou poskytování služeb spokojení, nebojte se ozvat a případně agenturu vyměnit.


Na co máme nárok?

Pokud je domácí zdravotní péče indikovaná lékařem, je v předepsaném rozsahu – maximálně však 3 hodiny denně - hrazená ze zdravotního pojištění. Chcete-li péče více, což je velmi časté, zbytek si hradíte sami. Jak to vypadá v praxi? Například lékař vám předepíše dvě hodiny denně, ale vy byste chtěli čtyři hodiny denně. Pak si tedy dvě hodiny doplatíte. Kvalitní agentury domácí péče mají své ceníky běžně k nahlédnutí například na svých internetových stránkách.


Nepopleťte si!

Domácí zdravotní péče je zcela něco jiného než pečovatelská nebo asistenční služba. V čem se liší?

  • Domácí zdravotní péči zajišťuje odborný zdravotnický personál, a pokud vám ji předepíše lékař, je v určitém rozsahu pro vás zdarma (platí ji zdravotní pojišťovna). V rámci této služby sestřička například odebere krev a moč, ošetří proleženiny, bude s vámi rehabilitovat, zajistí parenterální (mimostřední) nebo enterální (střevní) výživu, domácí plicní ventilaci a podobně.
  • Kdežto pečovatelskou službu nebo asistenční péči poskytují pracovníci v sociálních službách, čili může, ale nemusí jít o zdravotnický personál. Zatímco pečovatelé mnohdy dělají i asistenční služby, naopak to neplatí vždy. V zásadě však záleží na organizaci, která tyto služby nabízí. Jak z názvu vyplývá, pečovatel více pečuje (vykonává za nemocného určité úkony, včetně například hygieny, zajištění stravování, pomoci v domácnosti a jiné), kdežto asistent vypomáhá - asistuje při různých činnostech (půjde s vámi na nákup, ale nepřinese sám nákup domů, společně budete vařit, avšak neuvaří za vás, doprovodí vás k lékaři, ovšem nevyzvedne u lékaře recept na léky a podobně). Získáte-li sociální příspěvek na péči, pak tyto služby budete hradit z příspěvku, případně si je doplatíte, a pokud nemáte nárok na příspěvek, služby hradíte komplet z vlastní kapsy.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
7. 9. 2015
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook