zapomenuté heslo

Dna: Nemoc (nejen) králů

Dna: Nemoc (nejen) králů
Lékaři ji nazývají dnová artritida a dříve byla známá spíše jako pakostnice nebo nemoc králů a bohatých. Je totiž úzce spojena s nadměrnou konzumací masa a alkoholu. Není nakažlivá, ale velice bolestivá.

Co je to dna?

Jde vlastně o metabolickou poruchu spojenou s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Tělo se této látky za normálních okolností zbavuje močí, ale u některých lidí se kyseliny tvoří příliš mnoho. Organizmus ji tak rychle nestíhá vylučovat a z jejího nadbytku se pak utvářejí krystalky, které se usazují nejčastěji kolem kloubů. Tyto krystaly mají jehličkovitý tvar a pronikají do málo prokrvených tkání (např. kloubů), ve kterých se usadí a svým ostrým hrotem se do nich zabodávají. Nejčastěji bývají postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách, ale usazeniny soli se někdy objevují i v podkoží nebo v tělesných orgánech. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k dnavým záchvatům, tedy k otokům a zánětům kloubů, které jsou velmi bolestivé. Na vzniku nemoci má podíl jednak dědičnost, ale také nesprávná životospráva – nadměrná konzumace masa, alkoholu, nedostatek tekutin a málo pohybu.
 

Typické příznaky

Tato nemoc nemá dlouho žádné příznaky a na své propuknutí čeká dlouhá léta. Postihuje zpravidla muže nad 40 let a ženy po menopauze. Propuknutí nemoci jen těžko přehlédnete. Většinou se o ní dozvíte až při propuknutí akutního záchvatu. Postižený kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Sebemenší dotek pak přináší nesnesitelnou bolest. Prvním napadeným kloubem bývá zpravidla palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou. V akutním stavu je nutný především klid, podávání chladivých obkladů a užívání analgetik a antirevmatik.
 

Pokračování nemoci

Po akutním dnavém záchvatu přichází tzv. interkritické období. Příznaky a bolesti se zmírní. Pokud však pacient nedodržuje léčbu a doporučená dietní opatření, dochází k dalšímu ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv.tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a jeho degeneraci.
 

Léčba

Pro stanovení diagnózy je třeba provést vyšetření moči a krve. Pokud se dna potvrdí, lékař vám předepíše léky na snížení hladiny kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organizmu. V každém případě vás čeká úprava stravování a životního stylu. Pokud postižené klouby bolí, je kromě léků proti bolesti dobré postižené místo ledovat a chladit. Pokud jste vyznavačkou zelené lékárny, můžete zkusit použít produkty z vojtěšky, lopuchu nebo aloe.
 

Dietní opatření

  • Omezte alkohol. Ten často funguje jako spouštěč záchvatů. Už dvě skleničky můžou přinést bezesnou noc. Nejlepší je vyvarovat se alkoholu úplně.
  • Nekonzumujte potraviny s vysokým obsahem purinů – kyseliny močové. Vzdát se musíte například vnitřností, telecího, kuřecího a jehněčího masa.
  • Vyhněte se masovým kostkám, ostrému koření, hořčici, sojové omáčce a worcesteru
  • Nevhodné jsou luštěniny, obilniny a celozrnné výrobky, droždí, plísňové a tučné sýry

Text: Zuzana
Foto: iStock
19. 2. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-11837 vloženo: 28. 06. 2014
Nejdůležitější po diagnóze dny je změnit životosprávu, ale pokud už je dna horší, chtělo by to i nějaký podpůrný přípravek, třeba enzycol. Mému bratrovi prý zafungoval svkěle.
Energie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook