Medicína

Zubní průkaz: eviduje ošetření dětí u zubaře

Sbírání lístečků

Dbát o zdraví našich nejmenších se zdá být samozřejmostí, což by mělo platit také v případě péče o jejich zoubky. A právě v tom dokáže pomoci zdánlivá maličkost – zubní průkaz.

Nejlepší je vždycky vlastní příklad. Když bude dítě vidět, jak se rodiče starají o svůj chrup, lépe si osvojí správné návyky. Samozřejmostí pak jsou pravidelné kontroly u zubního lékaře. A na ně by dospělí měli vzít s sebou zubní průkaz dítěte. Proč, to vám prozradíme společně s MUDr. Taťánou Vrbkovou, členkou představenstva České stomatologické komory.

Kde ho vzít?

Zubní průkaz dítěte vydává ČSK jako součást Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého, který poskytují matkám porodnice. Zapisují se do něj zejména informace o prořezávání zubů, riziku vzniku kazu či případném výskytu zubního kazu a o užívání fluoridových preparátů. Zároveň slouží rodičům jako přehled preventivních prohlídek u zubního lékaře.

Jak souvisí zdravé zuby s celkovým zdravím?

Všechno souvisí se vším. Zdravé zuby přispívají k dobrému zdravotnímu stavu dítěte, a naopak. Příkladem budiž zubní kazy. Už jejich ošetření dítě vnímá negativně, ostatně komu by nevadila bolest. Dalším negativním důsledkem zkaženého dětského chrupu je předčasná ztráta zubů a s ní spojené následné ortodontické vady, estetická újma, poruchy vyslovování hlásek, posměch dětského okolí. A pokud dítě trpí onemocněním ledvin či srdce, častými infekcemi nebo onkologickým onemocněním, zubní kaz může jeho zdravotní stav zhoršovat. Zubní průkaz dítěte má fungovat i jako nástroj komunikace mezi zubním a dětským lékařem.

Kdy ho předkládat?

Nedávný výzkum potvrdil, že zubní průkaz dává lékaři nejčastěji maminka dítěte. Čekat, že se po něm bude aktivně pídit sám zubař, nelze (podle výzkumu tak činí 4 procenta zubních lékařů). Stejně tak nečekejte, že by tento průkaz po vás vyžadoval dětský lékař, byť to někteří dělají. Zubní průkaz dítěte by přitom měli vyžadovat všichni dětští lékaři, protože je i v jejich zájmu, aby byl organismus dítěte zdravý jako celek, tedy včetně chrupu.

Zároveň by měli být více aktivní i zubní lékaři a zapisovat záznamy do zubního průkazu při každé preventivní prohlídce. Jen tak může být spolupráce mezi zubním a dětským lékařem funkční a dítěti na celý život prospěšná. Na vině je však i přebujelá administrativa, kterou musí lékaři řešit. Proto by bylo nejjednodušší, kdyby zubní průkaz aktivně předkládali sami rodiče.

Co je dobré ještě vědět?

  • První návštěvu u zubaře by mělo dítko absolvovat už po prořezání prvního zoubku. Preventivní prohlídky by měly následovat každého půl roku.
  • Čistit dětskou pusinku je třeba také od doby prořezání prvního zoubku. A i když vám to za pár let možná přijde zbytečné, odborníci doporučují, abyste dětem pomáhali s čištěním zubů alespoň do věku 10 let.
  • Jakmile si ratolest po večeři vyčistí zoubky, už by neměla nic jíst ani si dávat nápoj obsahující cukr. Obyčejná voda na zahnání žízně postačí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.lks-casopis.cz/clanek/zubni-prukaz-ditete-2023/, MUDr. Taťána Vrbková
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků