Medicína

Děti s dobrou imunitou trpí méně rýmou

Sbírání lístečků

Obyčejná rýma je sice nepříjemnou, ale u dětí dokáže být ještě větším problémem. Nevyhýbá se ani kojencům a batolatům.

U předškoláků a školáků bývá častým problémem, který vede k jejich absenci ve školce či ve škole a k potížím rodičů, když pak musí s dětmi zůstat doma. I proti rýmě se však dá bojovat. Preventivně je zapotřebí především posilování dětské imunity.


Dětská imunita potřebuje pomoci

Kojenci kojení mateřským mlékem umí velice dobře onemocnění, jakým je rýma, odolávat. Získávají imunitu z mateřského mléka. Po ukončení kojení je však již dítě odkázáno zcela na svůj imunitní systém. Podporovat by jej měla vhodná strava bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce. Ale mnoho dětí ji přes snahu rodičů odmítá. Případně jí jenom omezený okruh těchto potravin: ze zeleniny často pouze okurky a jablko jen v postrouhané formě, čímž již ztrácí velké množství vitaminu C. Řešením jsou vhodné doplňky stravy, které jsou určeny už batolatům od jednoho roku. Pro ty nejmladší v podobě sirupu, později jako cucavé tablety nebo želé. Sortiment doplňků stravy na podporu dětské imunity nabízí Walmark company pod tradiční značkou Marťánci.


Udržovat v kondici dětskou imunitu pomáhá i celkový životní styl

Dětem by neměl chybět pobyt na čerstvém vzduchu, a to alespoň 2 hodiny denně za každého počasí. Před „povinnou“ procházkou by vás neměl zastavit mráz ani déšť. Děti je možné vhodně obléct do každého počasí a rozhodně se kvůli počasí nenastydnou. Právě naopak. Pohybové aktivity na čerstvém vzduchu v extrémnějším počasí posilují jejich imunitu.


Dalším důležitým předpokladem silné imunity je zdravé vnitřní prostředí

Určitě doma pravidelně větrejte. Nejlépe prudce dvakrát denně. Místnosti nepřetápěje. Je normální, že má dítě v zimě doma teplou mikinu a teplé leginy či tepláky. Nenormální je naopak to, když máte doma tak teplo, že se vám dítě vysvléká i z trička, protože máte teplotu vysoce nad 20 °C.


Ještě ošemetnější jsou příliš vysoké teploty v noci. Ani dětem nesvědčí teplota v ložnici či dětském pokoji pro spánek nad 18 °C. Dítě vybavte teplou přikrývkou, teplým povlečením, postel lze rovněž předehřát ohřívačem. Dýchat by ale v noci mělo studenější vzduch.


Nakonec nezapomeňte na správnou vlhkost v interiéru. Vysušené sliznice usnadňují virům i bakteriím, aby porazily imunitu našich dětí i nás a nastartovaly některé z nepříjemných onemocnění. Proto zvlhčujte vzduch.


Proč je rýma u dětí nebezpečnou?

U dospělých je rýma obvykle považována za banální onemocnění. Pokud se nám boj s ní podaří vybojovat během sedmi dnů, má virový původ a obvykle budeme po týdnu opět v pořádku. Pokud trvá déle, způsobily ji nejspíš bakterie, a to už je čas, abychom navštívili lékaře. Bakteriální rýma totiž může vést k závažnějším komplikacím.


U dětí je však rýma obecně závažnější. Mají výrazně kratší Eustachovu trubici, a tak až 60 % běžné rýmy u dětí má náběh, nebo dokonce končí zápalem středního ucha. Důležité je proto důkladné odstraňování hlenů z nosu, což může být u dětí problém. Zaměřte se na to, že jednu z prvních dovedností, kterou byste měli už vašeho kojence učit, je správně smrkat. Jen tak se vyhneme nepopulárnímu odsávání hlenů odsávačkami připojenými k vysavači. Naučte dítě smrkat každou nosní dírku zvlášť.


Nejlepší je ale pořád dbát na prevenci, učit dítě dodržovat hygienu, a hlavně udržovat silnou jeho imunitu. Třeba pomocí doplňků stravy pro děti – Marťánků. Podívejte se, který je nejvhodnější pro vaše dítě. Všímejte si doporučeného věku a ověřte si, v jaké formě si dítě Marťánky nejvíce oblíbí. O podporu imunitního systému se postará obsažený vitamín C, zinek, ale i betaglukany.

KP
Foto: Antonia Rusev Pixabay
14. 2. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků