zapomenuté heslo

Co nám chybí, když máme bolesti břicha

Co nám chybí, když máme bolesti břicha
Trápí vás tupá bolest nebo nadýmání? Křeče? Chce se vám zvracet? Nebo jde o překyselení? A což teprve průjem a zácpa!

Jak sami vidíte, potíží souvisejících s bolestmi břicha se nabízí celá řada. Co je důležité vědět? Silné bolesti provázené teplotou, zvracením nebo přítomností krve ve stolici jsou víc než pádným důvodem k okamžité návštěvě lékaře.

A proč právě vás bolí břicho? Příčin se najde také pěkná řádka. Možná jste snědli těžko stravitelný pokrm, podráždili si žaludek, bolest může signalizovat zánět žaludeční sliznice, nemoc trávicího traktu, ale i zánět slepého střeva nebo jiné, vážnější onemocnění.


Co vám prospěje

Vsaďte na vitamíny, konkrétně na „céčko“ a „éčko“, které chrání před bakteriemi a působí jako antioxidanty, a také na „áčko“ – tento vitamín pomáhá budovat narušenou sliznici. Co tedy jíst? Dejte přednost lehké stravě v podobě osvědčených sucharů, starších rohlíků nebo jiného pečiva (nesmí však být čerstvé!), obyčejné rýže, pochutnávejte si na jablkách i banánu v podobě pyré. Jídlo si rozdělte do mnoha malých porcí. Jezte opravdu pomalu a před spaním už raději ani sousto. Při častějších žaludečních potížích se vyplatí konzumovat jogurt s živými kulturami.


Na co zapomenout

Po dobu potíží určitě vynechejte tučné, smažené, pikantní a konzervované pokrmy. A také česnek, chilli papriku a další potraviny, které můžou přispět ke dráždění trávicího traktu. Stejně tak výrazně omezte nebo ještě lépe, dočasně vyškrtněte ze svého pitného režimu kávu, čaj, coca-colu a rovněž alkohol.


A co pít?

Neperlivá voda napomáhá lepšímu trávení – pijte ji proto v dostatečném množství. Také se osvědčil nápoj z 1 lžíce jablečného octa rozmíchaného ve sklence vody. Mátový čaj prospívá při potížích souvisejících s bolestmi a křečemi vůbec, uvolňuje a funguje i protizánětlivě. Od věci není ani osvědčený heřmánkový čaj, velice vhodný právě při křečích a bolestech břicha, nadýmání, průjmech a potížích se žaludkem. Tento čaj také podávejte svým dětem.

Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když…: Úlevu může přinést přikládání horkých ručníků na oblast žaludku, což vyvolá uvolnění.

Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
21. 2. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

leopard
LEOPARD - země


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook