Medicína

Co nám chybí, když máme astma

Sbírání lístečků

Bronchiální astma (astma srdeční neboli kardiální vynecháme) je typické tím, že při něm otéká sliznice v dolních dýchacích cestách. A tím se zhoršuje dýchání – zúženými dýchacími cestami neproudí vzduch tak dobře, jak by měl. Tento stav vyvolává látka histamin, ovšem svou roli sehrává také psychika. A kde je počátek vzniku astmatu?

Víc než polovina astmatiků trpí alergií, například na pyl, zvířecí chlupy, léky. U astmatiků do 40 let (pozn. red. – astma se může objevit v jakémkoli věku, přesto nejčastěji začíná u dětí) je z 90 procent příčinou jejich trablů právě alergie. U starší generace tato nemoc většinou vzniká jako průvodní jev některé z plicních chorob.

Co vám prospěje:

Posílit obranyschopnost plic dokážou antioxidanty, konkrétně vitamín C a E, provitamíny A, zinek a selen. Velmi prospěšný vitamín C „loví“ zákeřný histamin z tkání a podporuje vylučování hormonu z nadledvinek, které se starají o rozšíření dýchacích cest. Éčko zmírňuje záchvaty, zinek snižuje hladinu histaminu a funguje jako antialergikum. A selen? To je šikovné protizánětlivé komando, které současně pomáhá detoxikovat organismus. Pro astmatiky je podstatné baštit rovněž hořčík – uvolňuje hladké svalstvo dýchacích cest, zklidňuje je a díky němu se méně vyplavuje zmiňovaný histamin.

Co tedy jíst?

Inspiraci hledejte ve středomořské stravě, které se doporučuje jak k prevenci, tak i k léčbě. Takže mořské ryby, zelenina, ovoce, olivový olej. Z našich dobře známých zdrojů myslete na pórek, řeřichu a ředkvičku, bezvadný je rovněž oves (co třeba kaše?), rýže a celozrnné výrobky. A denně by to chtělo 1 až 3 stroužky česneku, ten se k léčbě používá už pěkných pár staletí, ovšem skvěle funguje také obyčejná cibule nebo křen (a k okamžité úlevě sáhněte po feferonce, která tlumí tvorbu hlenu ucpávajícího průdušky).

A co pít?

Pitný režim kvůli zbavování se zmiňovaného hlenu je víc než důležitý, takže bez ohledu na roční období pijte opravdu minimálně 2 litry tekutin denně. Prospěje vám hlavně zelený čaj a bylinky (podběl, kopřiva, tymián, jitrocel, plicník lékařský).

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Co nám chybí, když, Jarmila Madžuková, Start 2011
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků