zapomenuté heslo

Co nám chybí, když máme astma

Co nám chybí, když máme astma
Bronchiální astma (astma srdeční neboli kardiální vynecháme) je typické tím, že při něm otéká sliznice v dolních dýchacích cestách. A tím se zhoršuje dýchání – zúženými dýchacími cestami neproudí vzduch tak dobře, jak by měl. Tento stav vyvolává látka histamin, ovšem svou roli sehrává také psychika. A kde je počátek vzniku astmatu?

Víc než polovina astmatiků trpí alergií, například na pyl, zvířecí chlupy, léky. U astmatiků do 40 let (pozn. red. - astma se může objevit v jakémkoli věku, přesto nejčastěji začíná u dětí) je z 90 procent příčinou jejich trablů právě alergie. U starší generace tato nemoc většinou vzniká jako průvodní jev některé z plicních chorob.


Co vám prospěje:

Posílit obranyschopnost plic dokážou antioxidanty, konkrétně vitamín C a E, provitamíny A, zinek a selen. Velmi prospěšný vitamín C „loví“ zákeřný histamin z tkání a podporuje vylučování hormonu z nadledvinek, které se starají o rozšíření dýchacích cest. Éčko zmírňuje záchvaty, zinek snižuje hladinu histaminu a funguje jako antialergikum. A selen? To je šikovné protizánětlivé komando, které současně pomáhá detoxikovat organismus. Pro astmatiky je podstatné baštit rovněž hořčík – uvolňuje hladké svalstvo dýchacích cest, zklidňuje je a díky němu se méně vyplavuje zmiňovaný histamin.


Co tedy jíst?

Inspiraci hledejte ve středomořské stravě, které se doporučuje jak k prevenci, tak i k léčbě. Takže mořské ryby, zelenina, ovoce, olivový olej. Z našich dobře známých zdrojů myslete na pórek, řeřichu a ředkvičku, bezvadný je rovněž oves (co třeba kaše?), rýže a celozrnné výrobky. A denně by to chtělo 1 až 3 stroužky česneku, ten se k léčbě používá už pěkných pár staletí, ovšem skvěle funguje také obyčejná cibule nebo křen (a k okamžité úlevě sáhněte po feferonce, která tlumí tvorbu hlenu ucpávajícího průdušky).


A co pít?

Pitný režim kvůli zbavování se zmiňovaného hlenu je víc než důležitý, takže bez ohledu na roční období pijte opravdu minimálně 2 litry tekutin denně. Prospěje vám hlavně zelený čaj a bylinky (podběl, kopřiva, tymián, jitrocel, plicník lékařský…)

Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když…: Zahraniční studie uvádí, že astmatikům dělá dobře káva, kterou považují také za dobrou první pomoc při záchvatu. Dva šálky denně - zkusíte to také?

Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
29. 1. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook