Co nám chybí, když máme alergii

Co nám chybí, když máme alergii
Co nám chybí, když nás trápí afty, bolavé dásně, chřipka, křečové žíly, nespavost a řada dalších běžně známých neduhů? V našem seriálu vám nyní nabízíme rychlou první pomoc!

Než sáhnete po pilulkách, zkuste změnit svůj jídelníček. Ale nezapomeňte, že v případě závažných onemocnění je třeba nejprve respektovat doporučení vašeho ošetřujícího lékaře!


Máme alergii

Když organismus reaguje přehnaně (je nadmíru citlivý) při kontaktu s dráždivou látkou, a to opakovaně, zvyšuje se produkce histaminu a alergie je na světě. Mezi nejčastější alergeny patří plísně, léky, prach, dále chemické přísady v potravinách. A nejtypičtější projevy pak představují rýma, pálení a slzení očí, potíže s dýcháním, vyrážka. Tipnete si, co se léčí nejčastěji? Senná rýma a astma.


Co vám prospěje

V první řadě vitamin C, jde o přirozené a účinné antihistaminikum (paprika, brokolice, kapusta, zelené bylinky, černý rybíz, jahody…), dále je důležité konzumovat hojně vápníku a vitamin B1. Pochutnejte si na zakysaných mléčných výrobcích, posilujících odolnost organismu, protizánětlivě působí například mrkev, červená řepa, brokolice, květák, cibule, pórek, česnek a jiné, ze sezónního ovoce dejte přednost broskvím a švestkám. Vhodným lékem může být i med (1 lžíce denně po dobu několika měsíců před pylovou sezonou – pak by měla být alergická reakce menší než obvykle). A také některé bylinky, třeba čaj z anýzu, zázvoru, máty peprné nebo kopřivy.


Na co raději zapomeňte

Mezi nejčastější alergeny patří mléko a některé mléčné výrobky, potraviny s lepkem, vejce (hlavně bílek), mořské ryby, ořechy, výrobky ze soji, kyselé zelí a další.


Tip Jarmily Mandžuové, autorky knihy Co nám chybí, když…

Ostropestřec mariánský regeneruje játra, která jsou u alergiků zatížená. Zmírnit příznaky alergie pomáhá i aromaterapie, vzduch vyčistěte například eukalyptovým olejíčkem nebo si domů kupte blahovičník v květináči. Od věci není ani působení gemmoterapie - léčby výtažky pupenů rostlin a stromů.

Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
19. 3. 2015