zapomenuté heslo

Co musíme našemu tělu v těhotenství dopřát

Co musíme našemu tělu v těhotenství dopřát
Ne, dnes se zde nebudeme bavit o tom, jestli je v pořádku přikusovat ke zmrzlině nakládané okurky. Že těhotenství může s chutěmi pěkně zamávat, je známá věc, o správné výživě se ale bohužel mluví daleko méně. My vás dnes seznámíme s tím, jaké vitamíny jsou třeba pro zdraví matky i miminka.

Jak se stravovat během těhotenství

Znáte to rčení, že když čekáte miminko, musíte jíst za dva? Tak na něj raději zase rychle zapomeňte, dítěti to žádný benefit nepřinese a vy budete dlouhá léta shazovat těhotenská kila. Jíst vydatně je samozřejmě v pořádku, přejídat se ale ne. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět zelená zelenina - salát, polníček, čekanka, brokolice, chřest, zelí či špenát. Právě ta je totiž nejlepším zdrojem kyseliny listové, která plod chrání před vážnými vývojovými vadami. Další nezbytnou složku vaší stravy by měly tvořit omega 3 mastné kyseliny - DHA, jejichž nejlepším zdrojem jsou ryby, především sardinky a losos. Ty napomáhají správnému vývoji mozku dítěte. Naopak vynechejte příliš kyselé potraviny, tepelně neupravené maso a velké množství nadýmavých luštěnin.


A co ty slibované vitamíny a minerály?

Zaměřte se hlavně na vitamíny skupiny B, z nichž pro vás kromě již zmíněné kyseliny listové zřejmě bude zajímavý především B6, jelikož dokáže snížit ranní nevolnosti. Správný placentární vývoj dále vyžaduje vitamín C, vápník prospívá růstu kostí a zubů a zinek snižuje riziko postižení mozku. Neměly byste zapomenout ani na jód, jehož nedostatek zvyšuje riziko potratu, a selen pro vývoj kosterního svalstva.


Strava je základem, ale nestačí

Myslíte si, že když pravidelně jíte ovoce a zeleninu, jste za vodou? Chyba lávky! V těhotenství naše tělo zkrátka potřebuje naše víc vitamínů, pokud jste se tedy dosud obešla bez jakýchkoli doplňků potravy, budete muset změnit přístup - vždyť nyní jste místo jednoho života zodpovědná za dva! Dokonce se doporučuje začít s nimi již v době, kdy se pokoušíte o početí. Ale pozor, běžné multivitamíny si raději nekupujte. Na trhu je k dispozici řada speciálních přípravků pro těhotné a kojící ženy. Osvědčil se například doplněk stravy pro těhotné a kojící ženy MamaDHA. Najdete v něm hned 5 složek s pozitivním vlivem na matku i dítě, naopak v něm není železo ani vitamín A, s nimiž by se v tomto období mělo zacházet opatrně.

KP
Foto: iStockhodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vepř
VEPŘ - voda


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook