Libeček je starodávným, dnes trochu opomíjeným kořením a léčivkou. Jde o poměrně velkou rostlinu, může dorůstat až 2 metrů. Mladé listy krásně voní a umí úžasně dochutit polévky a další jídla.
Léčivé účinky libečku
Podle webu www.verywellhealth.com vnitřně libeček působí blahodárně na zažívání, proti nechutenství, plynatosti, při špatné funkci žaludku a žlučníku. Je močopudný a pomáhá při potížích s ledvinami, prostatou, močením. Působí na kloubní potíže i na celkové posílení organismu. Zevně je vhodný jako přísada do bylinkových koupelí. Žvýkání listu odstraňuje zápach z úst.
Dávkování libečku
2 lžičky sušeného listu přelejeme 0,25 l horké vody a necháme cca 10 minut louhovat. V případě kořene použijeme menší množství. Pijeme teplý 2-3x denně.
Pozor, libeček není vhodné používat ve větších dávkách dlouhodobě. Také by se mu měli vyhnout lidé s vážným onemocněním ledvin. Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám a také ženám trpícím silným krvotokem při menstruaci. Při používání vyšších dávek je třeba chránit se před sluncem – silice libečku zvyšují fotosenzibilitu.
Další využití libečku
Libeček je výborným kořením zejména do polévek a vývarů, připomíná svou chutí maggi, jen je dokonale zdravý a přírodní. Lze s ním dochutit spoustu dalších věcí – omáčky, masité pokrmy, luštěniny, dodá zvláštní chuť bramborám a skvěle se doplňuje se sýry. K tomuto účelu jsou nejvhodnější listy.
Kořen libečku se používá jako zelenina, plody jako koření, k výrobě likérů a parfémů.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Listy sbíráme v průběhu celé vegetace. Vhodné jsou pouze mladé listy. Lze je používat čerstvé, mrazit nebo sušit. Sušíme celé lodyhy na tmavém místě, ideálně nepoužíváme umělý zdroj tepla. Listy otrháváme až po usušení celé lodyhy. Skladujeme v uzavřené nádobě ve tmě a suchu.
Kořen lze sbírat brzy na jaře nebo pozdě na podzim. Lze použít pouze rostliny starší než rok. Opláchnutý kořen necháme mírně zaschnout a nakrájíme jej na plátky. Ty sušíme teplotou do 30ti stupňů. Uchováváme v papírových sáčcích.
Semena sbíráme koncem léta, kdy začínají hnědnout. Uložíme do papírových sáčků a necháme v suchu a teple doschnout. Skladujeme stejně jako kořeny.
Připravila: Věra Hájková