Vyzkoušejte si náš kvíz a zavzpomínejte si na nedávná léta. Schválně, co si ještě pamatujete z kulturního dění. Některé věci se zapsaly do kultury našeho národa.
Na některé jiné si moc nepamatujeme. Ale připomenete si je jistě rádi.
Pokud jste dokončili náš kvíz, můžete si přečíst vysvětlení správných odpovědí.
Vysvětlení správných odpovědí
Rumcajse
Autorem televizních příběhů je Václav Čtvrtek, který se spolu s Radkem Pilařem podílel i na knižním vydání. Rumcajs je jičínský švec, který je pro urážku nohy starosty Humpála vyhnán do lesa Řáholce. Stává se loupežníkem, později se k němu připojí Manka a jejich syn Cipísek.
Dikobraz
Dikobraz vznikl v červenci 1945. Je neuvěřitelné, že vycházel až do pádu komunistického režimu v roce 1989. Na první straně v záhlaví bylo heslo „S úsměvem jde všechno líp“. Od 60. let do něho přispívali např. Vladimír Jiránek, Jiří Winter Neprakta, Vladimír Renčín, Jan Vyčítal a mnoho dalších.
Německy, česky, francouzsky a hebrejsky
Jeho mateřštinou byla němčina, ale hovořil také česky a říkal, že ač je němčina jeho mateřským jazykem, čeština je jeho srdci bližší. Moderní hebrejštinu se učil až později.
Sanitka
Autorem seriálu z roku 1984 byl Jiří Hubač. Vyprávění z prostředí pražské záchranné služby se odehrává od roku 1956 až do sedmdesátých let minulého století. Hráli v něm ti největší herci: Jaromír Hanzlík, Zlata Adamovská, Jiří Bartoška… Slavnou se stala titulní píseň Můj čas, kterou nazpívala Hana Zagorová s duem Kotvald a Hložek.
Sally
Byl to pseudonym Jiřiny Hanušové, psycholožky, která se zabývala lidskými vztahy, ať už šlo o zjev, dospívání sex, kamarádství, rodinu… Pro velký úspěch rubriky byla koncem osmdesátých let vydaná i knížka obsahující rady Sally.
Josef Věromír Pleva
Byl průkopníkem nových směrů dětské literatury. Malý Bobeš, jehož první vydání vyšlo v roce v roce 1931, byl jeho první knihou. Příběh, který se odehrává v době před první světovou válkou, byl v roce 1961 i zfilmován.
Waldemar Matuška
Hudbu složil Luboš Fišer, text napsal Zdeněk Borovec. Zajímavé je, že premiéra prvního dílu Chalupářů (23. listopadu 1975) patří mezi nejsledovanější premiéry v historii československých seriálů, sledovalo ji 93 % populace ve věku od 15 do 70 let.
Reportáž psaná na oprátce Julia Fučíka
Kniha, kterou autor napsal na toaletní papír, byla údajně přeložena do 90 jazyků. Každopádně je nejpřekládanější – napomohl tomu i komunistický režim, který trval na překladech pro všechny národy tehdejšího Sovětského svazu.
Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého
Realistické od roku 1945, od roku 1953 už mělo plný název. V roce 1991 bylo přejmenováno na Divadlo Labyrint. Od roku 1998 bylo několik let uzavřeno kvůli restituci i rekonstrukci. V roce 2002 se opět otevřelo pod názvem Švandovo divadlo na Smíchově.
Šlo o příběhy na náměty diváků
Pořad – tři krátké komedie – tvořil součást slosování televizní loterie Mates. Scénáře psal na náměty diváků Jaroslav Dietl. První tři pokračování uváděl Miroslav Horníček. Později v tom pokračovala dvojice Libuše Pospíšilová a herec Vladimír Menšík.
Připravila: Šárka Schmidtová