Trápí vás bolesti nohou, otoky, pocit těžkých nohou či křeče? Příznaky nepodceňujte. Je zapotřebí je včas rozpoznat, odborně diagnostikovat a správně léčit.
Podle webu www.nzip.cz se chronické onemocnění žil zpočátku projevuje bolestí, pocitem těžkých nohou, křečemi a otoky. Tyto počáteční příznaky jsou důsledkem hromadění krve v žilách dolních končetin (tzv. žilní hypertenze) a mohou vést až ke vzniku křečových žil nebo dokonce vyústit do nejtěžší komplikace, kterou jsou bércové vředy. Chronické žilní onemocnění je obecně charakterizováno jako zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození žilní stěny, a tím zpomalení žilního odtoku.
Křečové žíly
Podle webu www.nzip.cz se nejčastěji o chronickém onemocnění žil hovoří v souvislosti s výskytem křečových žil. Jako křečové žíly neboli varixy označujeme rozšířené, uzlovitě probíhající žíly na dolních končetinách. Při tomto onemocnění dochází k narušení zpětného transportu krve k srdci a dochází tak k otokům a narušení výživy tkáně. Správnou diagnostikou a cílenou lékařskou terapií lze však nepříjemné projevy tohoto onemocnění eliminovat a zabránit nejtěžším komplikacím, jako jsou bércové vředy.
Bércové vředy
Podle webu www.zilniporadna.cz je bércový vřed definován jako ztráta nebo rozpad kožní tkáně. Jedná se v podstatě o ránu, jelikož dochází k porušení anatomické stavby a funkce kůže a hrozí reálné riziko infekce. Bércové vředy jsou v největším počtu případů nejtěžší komplikací chronického žilního onemocnění. Cílem léčby je odstranění příčiny, které onemocnění vyvolaly, tedy zánětu. Léčbu proto v každém případě přenechte na ošetřujícím lékaři a projevy nemoci nepodceňujte.
Hemoroidy
Podle webu www.zilniporadna.cz k dalším onemocněním žil může docházet také v oblasti hemoroidálních pletení v konečníku. O hemoroidální chorobě hovoříme tehdy, jestliže tyto cévní pleteně zbytní a začnou činit obtíže, ke kterým patří krvácení, svědění, pálení, pocit tupého tlaku v konečníku, bolest nebo pocit vlhnutí. Příčinou tohoto onemocnění je opět zánět – tentokrát v oblasti žil konečníku. Nejčastějším vyvolávajícím faktorem bývá zácpa a to i tehdy, vyskytuje-li se pouze občas. Některými dalšími známými faktory, jež vyvolávají akutní projevy, jsou dlouhodobý průjem, těhotenství, porod a potraviny způsobující místní podráždění (koření, káva, ostrá jídla). K lékaři je vhodné zajít při výskytu již zmínění projevů. Klinické vyšetření je nebolestivé a je základní metodou k vyloučení výskytu závažnějšího onemocnění.
Léčba
Lékař vás vyšetří a v případě potvrzení diagnózy žilního onemocnění předepíše vhodnou léčbu – kompresi a účinný lék (tzv. venofarmakum), který by se měl brát ideálně dlouhodobě, aby se zastavilo zhoršování onemocnění. Při žilních onemocnění jakéhokoliv typu – ať již chronickém onemocnění dolních končetin nebo hemoroidálním onemocnění – nepodceňujte varovné signály a dlouhodobé příznaky. V každém případě vyhledejte odbornou lékařskou pomoc, dodržovat poskytnuté rady a užívat léky předepsané lékařem.
Připravila: Věra Hájková