zapomenuté heslo

Zajímavosti o parfémech

Zajímavosti o parfémech
Víte, odkud pochází slovo parfém? Kdo má lepší čich? A které suroviny se pro výrobu parfémů často používají? To vše a mnohem více vám právě teď prozradíme!

Patříte mezi kuřáky? Tak si dejte pozor, právě kouření, ale i používání těžkých, silných vůní může dokonce zhoršovat čich. Tyto perličky o parfémech jsme se dozvěděli od Karla Brožka z internetového obchodu Parfemy.cz, který však o vůních ví mnohem více.


Proč jeden parfém každému voní jinak

Každý z nás má nejen odlišné vnímání vůní, ale také pH pokožky, na něž mimo jiné působí i hormony. „Spolupachateli“ ve vnímání vůní jsou ještě kořeněná jídla či užívání léků.


Milujeme kouř

Slovo parfém pochází z latinského per fumum (prostřednictvím kouře). Původně se tak totiž parfémy vyráběly a to z přírodních složek. Dnes je situace jiná, většina surovin je chemická, přesto však byliny a koření stále představují nejběžnější složky. Jen na okraj – parfém obsahuje v průměru 20 až 250 ingrediencí.


Díky, Katko!

Parfémy tady byly už před několika tisíciletími, a Karel Brožek připomíná, že první důkaz se objevil v hrobce královny Hatšepsovet v Thébách. „Tato žena proslula tím, že se prohlásila faraonem a v mužském převleku vládla celému Egyptu. Tam bylo ve starověku používání vonných olejů z myrhy a dalších vzácných ingrediencí dovezených loďstvem z bájné země Punt velmi oblíbené.“

Když se v historii posuneme mnohem dále, dostaneme se ke Kateřině Medicejské, která v 16. století jako žena francouzského panovníka okouzlovala vonnými rukavičkami. Kateřina totiž pocházela z Itálie, kde výroba parfémů v té době prožívala boom. Dokonce se traduje, že mezi laboratoří jejího parfumáře a komnatami královny vedla tajná chodba; jen aby někdo nepovolaný nezjistil tajemství voňavých receptur.


Ženy jsou lepší než muži

Ano, ženy skutečně mají dokonalejší čich než pánové. Prapůvod tohoto vědeckého zjištění je třeba hledat v době dávno minulé. „Ženy, které v pravěku sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži. Kdyby nerozpoznala zkažené nebo jedovaté jídlo, mohla otrávit celý klan,“ vysvětluje odborník.


Třikrát NEJ

  • Mezi nejoblíbenější složky, které se v parfumářství používají, patří výtažky z růže a jasmínu.
  • Nejčastěji se využívá pravé pižmo neboli mošus, které se získávalo z pohlavních žláz kabara pižmového. Mezi námi, už mnohá staletí se ví, že právě tato látka spolehlivě funguje jako afrodiziakum. Jenže – kabar v současnosti patří mezi chráněná zvířata, a tak se pižmo musí vyrábět uměle.
  •  K nejdražším vonných surovinám patří například ambra - výměšek trávicího ústrojí vorvaně.

 

Připravila: Marcela
Foto: Parfémy.cz
27. 05. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook