zapomenuté heslo

Vlasová kosmetika: co by raději neměla obsahovat

Vlasová kosmetika: co by raději neměla obsahovat
Zakládáte si na zdraví svých vlasů i vlasové pokožky? Pak si určitě vybíráte účinné, avšak šetrné produkty. Jenže jak zjistit, že je vaše volba skutečně správná? Víme, bez čeho se vlasová kosmetika obejde!

Umělá barviva a vůně

Je to vážně těžké, vždyť barva nejen obalu, ale samotného obsahu láká k nákupu a což teprve vůně přípravku! Jenže naše čichové buňky jsou už přesycené všemi vůněmi, jež člověka obklopují, a tak mnohdy těžko rozliší – jde o přírodní, nebo umělé aroma? Ověřte si to. Syntetické parfémy a barviva totiž můžou způsobovat alergii. Přirozené aroma například pomeranče nebo levandule je šetrné vůči vašemu organismu a voní neméně pěkně.

Záhadné zkratky SLS/SLES

Průmyslová pěnidla jako sodium lauryl sulfat (SLS) a sodium laureth sulfat (SLES) bez debat odstraní špínu z vlasů a pokožky, a to přece chceme. Jenže laboratorní testy na zvířatech prokázaly, že při používání těchto látek dochází k podráždění očí i kůže, nedají se vyloučit dýchací potíže ani problémy s centrální nervovou soustavou. Aktuálně se látka SLS nahrazuje složkou SLES, která dráždí o něco méně, ale stále dráždí.

Ropa a její deriváty

Mezi deriváty ropy patří například minerální oleje nebo parafín a jiné složky, jež však můžou ve svém důsledku přispět ke vzniku kontaktní dermatitidy. A kdyby nic jiného, pokožku vysušují, napomáhají ucpávání pórů a také zpomalují tvorbu buněk. Neříkáme, že se tak děje okamžitě po jednom umytí vlasů šamponem s obsahem ropné složky, avšak tyto neradostné perspektivy se skutečně nedají v budoucnu vyloučit.

Parabeny

Známé látky blokují aktivitu enzymů a u některých z nich se uvádí, že prokazatelně škodí zdraví. Mimo jiné totiž negativně působí na tvorbu hormonů žen i mužů.

PPG

O propylenglycolu se uvádí, že dokáže chemicky narušit pokožku, aby se účinné látky mohly vstřebat – jak se od nich žádá - a nezůstaly na povrchu kůže. Není to však přirozené, jde o chemický proces. Navíc některé zdroje připomínají, že při výrobě PPG se používají složky, u nichž nelze stoprocentně vyloučit potenciální rakovinotvorné působení.

Silikony

Jsou velice schopné, protože naši kštici uhlazují a snaží se o to, aby vlas jako takový byl kompaktní; bojují i proti roztřepeným konečkům. Otázkou však zůstává, zda se pak vlas neuzavře natolik, že nebude moci takzvaně „dýchat“, rovněž pak do jeho struktury neproniknou vyživující látky – silikony mu zavřou „dveře“.

 


Připravila: Marcela
Foto: iStock
4. 11. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook