Krása

Vlasová kosmetika: co by raději neměla obsahovat

Sbírání lístečků

Zakládáte si na zdraví svých vlasů i vlasové pokožky? Pak si určitě vybíráte účinné, avšak šetrné produkty. Jenže jak zjistit, že je vaše volba skutečně správná? Víme, bez čeho se vlasová kosmetika obejde!

Umělá barviva a vůně

Je to vážně těžké, vždyť barva nejen obalu, ale samotného obsahu láká k nákupu a což teprve vůně přípravku! Jenže naše čichové buňky jsou už přesycené všemi vůněmi, jež člověka obklopují, a tak mnohdy těžko rozliší – jde o přírodní, nebo umělé aroma? Ověřte si to. Syntetické parfémy a barviva totiž můžou způsobovat alergii. Přirozené aroma například pomeranče nebo levandule je šetrné vůči vašemu organismu a voní neméně pěkně.

Záhadné zkratky SLS/SLES

Průmyslová pěnidla jako sodium lauryl sulfat (SLS) a sodium laureth sulfat (SLES) bez debat odstraní špínu z vlasů a pokožky, a to přece chceme. Jenže laboratorní testy na zvířatech prokázaly, že při používání těchto látek dochází k podráždění očí i kůže, nedají se vyloučit dýchací potíže ani problémy s centrální nervovou soustavou. Aktuálně se látka SLS nahrazuje složkou SLES, která dráždí o něco méně, ale stále dráždí.

Ropa a její deriváty

Mezi deriváty ropy patří například minerální oleje nebo parafín a jiné složky, jež však můžou ve svém důsledku přispět ke vzniku kontaktní dermatitidy. A kdyby nic jiného, pokožku vysušují, napomáhají ucpávání pórů a také zpomalují tvorbu buněk. Neříkáme, že se tak děje okamžitě po jednom umytí vlasů šamponem s obsahem ropné složky, avšak tyto neradostné perspektivy se skutečně nedají v budoucnu vyloučit.

Parabeny

Známé látky blokují aktivitu enzymů a u některých z nich se uvádí, že prokazatelně škodí zdraví. Mimo jiné totiž negativně působí na tvorbu hormonů žen i mužů.

PPG

O propylenglycolu se uvádí, že dokáže chemicky narušit pokožku, aby se účinné látky mohly vstřebat – jak se od nich žádá – a nezůstaly na povrchu kůže. Není to však přirozené, jde o chemický proces. Navíc některé zdroje připomínají, že při výrobě PPG se používají složky, u nichž nelze stoprocentně vyloučit potenciální rakovinotvorné působení.

Silikony

Jsou velice schopné, protože naši kštici uhlazují a snaží se o to, aby vlas jako takový byl kompaktní; bojují i proti roztřepeným konečkům. Otázkou však zůstává, zda se pak vlas neuzavře natolik, že nebude moci takzvaně „dýchat“, rovněž pak do jeho struktury neproniknou vyživující látky – silikony mu zavřou „dveře“.

 


Připravila: Marcela
Foto: iStock
4. 11. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků