zapomenuté heslo

Na plastiku uší není nikdy pozdě

Na plastiku uší není nikdy pozdě
Ať se nám to líbí nebo ne, odstálé uši bývají velmi často terčem posměchu. Nejčastěji v dětství, ale i v dospělosti bývá těžké se s touto vadou zcela vyrovnat. Proč se však trápit, když řešení je celkem jednoduché.

Odstávající ušní boltce patří k nejčastějším kosmetickým vadám vůbec. Značně ovlivňují výraz obličeje a bohužel je nelze zakrýt jinak než delšími vlasy nebo různými pokrývkami hlavy, a tak se lidé s touto vadou často setkávají s posměchem. Nadávky jako „ušaté torpédo“, „ušatec“ apod., pak bývají velmi časté a poznámky ke vzhledu člověka s odstálýma ušima mohou vést k vyčlenění z kolektivu, k úvahám o vlastním já a odmítání sama sebe, což je mnohdy příčinou vzniku různých psychických poruch.

„Takové situace se týkají zejména dětí,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny, a pokračuje: „v dospělosti přímý posměch většinou nebývá častý, takto postižení lidé jsou však i tak na poznámky týkající se vzhledu velmi citliví. Nejčastěji tuto vadu operujeme v dětském věku, ideální je když děti podstoupí operaci dříve, než začnou chodit do školy. Zájem o operaci mají však i lidé ve vyšším věku, operujeme dospívající děti i dospělé, které tato vada začne obtěžovat například v souvislosti se změnou zaměstnání, změnou partnera nebo když poznámkami týkajícími se jejich vzhledu trpí vlastní děti. U tohoto zákroku naštěstí neexistuje věkové omezení, a tak lze operaci provést prakticky kdykoli. Pokud tedy dítě v předškolním věku operaci podstoupit nechce, není kam spěchat a je lepší nechat ho, až samo dospěje k rozhodnutí. S dítětem, které si operaci samo přeje, se pak lépe spolupracuje a vše lépe snáší .“

Co vás čeká na plastice uší

Otoplastice (operace ušních boltců) předchází individuální konzultace. Podmínkou operace je vždy, stejně jako u jiných zákroků, dobrý zdravotní stav. Operace se provádí v místním znecitlivění, pouze ojediněle se provádí v celkové anestezii.


Během operace se většinou na zadní straně boltce vyřízne proužek kůže, jehož velikost je určena rozsahem odchylky. Současně se jemně zbrousí chrupavka v místě přirozeného ohnutí boltce. Pak chirurg upraví tvar a postavení boltce do požadované pozice, a to pomocí vnitřních fixačních a zevních modelačních stehů. Operace je zakončena celkovým obvazem hlavy a pokud zákrok proběhl v lokálním znecitlivění, odejdete do domácího ošetření ještě týž den.

Po zákroku

  • První dny po operaci byste se měli řídit pokyny lékaře, docházet na doporučené kontroly a převazy. Určitě dodržujte klidový režim, spěte na zádech, při spaní na boku si můžete přivodit zvýšenou bolestivost a výrazné otoky. V prvních dnech po operaci můžete v operované oblasti pociťovat bolest, u dospělých bývá bolestivost výraznější. U dětí, které mají chrupavku ušních boltců měkčí a pružnější než dospělí, bývají pooperační bolesti jen minimální a většinou jim ani není nutné podávat léky tlumící bolest. 
  • Obvaz hlavy budete muset ponechat na hlavě nejčastěji 10-14 dnů po operaci. Stejnou dobu byste měli chránit boltce ve spánku šátkem či čelenkou. Do běžného režimu se vrátíte asi po 3-4 týdnech od operace, snažte se však vyvarovat prostředí se zvýšeným rizikem infekce – vynechte koupání v bazénech a rybnících, chraňte uši před chladem a několik týdnů počítejte s vyšší citlivostí boltců a při sportu raději noste čelenku. Rekonvalescence a rychlost hojení je vždy individuální, závisí na schopnostech vašeho organizmu a také na vaší svědomitosti a pečlivosti při dodržování pooperačních pokynů. 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
1. 2. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-10240 vloženo: 19. 08. 2013
Kdo nemá odstále uší, nechápe, jak dokážou člověka potrápit. Pokud máte odstále uši tak se netrapte a přečtěte si co jde s tím udělat http://www.plastickachirurgie.com/operace-odstavajicich-usi-p18.html
Energie dne

pes
PES - kov


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook