Medicína

Šedý zákal: jak vzniká a jeho léčba

Sbírání lístečků

Většina z nás ví, že šedý zákal znamená vážný problém, který může vést až k úplné ztrátě zraku. Ale tomu se dnes dá vhodnou operací předejít.

Podle webu www.nzip.cz šedý zákal (katarakta) znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka pak brání průchodu paprsků světla na sítnici, a tak zhoršuje vidění. V počátečním stádiu nemusí mírný stupeň zákalu vidění nijak ovlivňovat. Zkalení čočky se však postupně zvětšuje a objevují se nepříjemné příznaky, jako jsou nebolestivé zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost, která přináší nutnost časté změny dioptrické síly brýlí, ale můžete se potýkat i se změnou ve vnímání barev. Podobné problémy raději konzultujte se svým očním lékařem. Jednak zhoršené vidění obtěžuje a může ovlivňovat kvalitu vašeho života a pak rychlost změn oční čočky je různá.

Jaké jsou příčiny katarakty

„Většina šedých zákalů vzniká v souvislosti se stárnutím, nejčastěji se objevuje po 60. roce věku. Nikdo ale zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Jisté však je, že k jeho vzniku přispívají některé rizikové faktory. V žádném případě na jeho vznik nemá vliv čtení při špatném světle, sledování televize ani práce s počítačem. K rizikovým faktorům patří především věk, cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často i těžké úrazy oka. Může se objevit také jako komplikace jiných očních a celkových onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová.

Šedý zákal je častější u lidí žijících v horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu kvalitní brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků.

Způsob léčby

Podle webu www.nzip.cz neexistují žádné léky, kapky, cvičení ani speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok. K operaci se většinou přistupuje až ve chvíli, kdy zhoršené vidění vadí v práci, ztěžuje provádění obvyklých či oblíbených činností a jakmile ohrožuje vaši samostatnost a nezávislost na pomoci druhých.

„Během operace se zkalená čočka odstraňuje z oka ultrazvukovým nástrojem a nahrazuje se umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po celý zbytek života. Na rozdíl od kontaktních čoček ji není nutné vyndávat ani čistit. Onemocnění sítnice jsou dnes nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží našich starších spoluobčanů. Nejdůležitější je v tomto směru preventivní ochrana oční sítnice,“ říká MUDr. Lucie Valešová.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nzip.cz/clanek/394-sedy-zakal-katarakta, oční klinika Neovize, MUDr. Lucie Valešová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků