Klíště dnes potkáte v přírodě prakticky všude. Ne každé při kousnutí způsobí nemoc, přesto je nutné s tímto rizikem počítat. Infikované klíště vám totiž může pořádně zkomplikovat život. V okamžiku, kdy se zakousne, bývá už většinou pozdě. Myslete proto včas na prevenci.
Klíšťata přenášejí různé nemoci. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější patří klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Víte, jaké jsou příznaky? Jak je možné se chránit a jak probíhá případné léčba?
Zpočátku to vypadá jen jako chřipka
Klíšťová encefalitida (KE) je infekční virové onemocnění, jehož původce patří do skupiny tzv. flavivirů (ze stejného rodu pocházejí například i viry žluté zimnice, japonské encefalitidy nebo tropické horečky dengue). Do těla vniká tento virus téměř okamžitě při zakousnutí klíštěte. Nejdříve napadá buňky v okolí rány, poté putuje do mízních uzlin, kde se začne množit, a odsud se potom šíří dál do celého těla.
KE probíhá zpravidla ve dvou fázích. První nastává bezprostředně po uplynutí inkubační doby (cca 1 – 3 týdny) a projevuje se jako lehká chřipka. Člověk bývá unavený, může trpět nevolností, bolí ho hlava, svaly a klouby. Za několik dnů tyto potíže samy odezní a následuje období bez příznaků, které trvá 1 – 2 týdny. V některých případech nemoc touto fází skončí a dotyčný se uzdraví. Často však dojde ke zcela opačné situaci. Virus se v těle množí, proniká do mozku a nemoc přechází do své druhé fáze, která má již mnohem dramatičtější průběh. Objeví se silné bolesti hlavy provázené horečkami. Nemocný trpí světloplachostí, pociťuje nevolnost a často zvrací. Při napadení nervového systému dochází ke ztuhnutí šíjového svalstva, k závratím, svalovému třesu, poruchám spánku a paměti či dezorientaci, kdy se již dotyčný neobejde bez lékařské pomoci. Tento akutní stav trvá obvykle 2 – 3 týdny. Potom dochází k jeho postupnému zlepšování. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů však první fáze zcela chybí a hned od začátku nastupují závažné příznaky typické pro druhou fázi onemocnění
Jedinou účinnou ochranou je očkování
Při lehčím průběhu nemoci (meningitidě) napadá virus hlavně mozkové pleny a pacient pak za 2 – 3 týdny odchází do domácího ošetření s následnou několikaměsíční rekonvalescencí. V horším případě, kdy je postižena mozková tkáň (encefalitida), je průběh nemoci mnohem vážnější (výjimečně může dojít také k úmrtí) a hrozí zvýšené riziko trvalých následků, jako jsou například chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, obrna horních končetin, deprese a jiné.
Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Účinnost vakcíny přesahuje 99 % , takže pravděpodobnost, že se očkovaný člověk nakazí, je téměř nulová. Na trhu jsou k mání dvě verze vakcíny: pro dospělé a dále pro děti od jednoho roku.
Více údajů k této problematice najdete na www.klistova-encefalitida.cz.
Kde antibiotika zabírají
Další závažné onemocnění přenášené klíšťaty je lymeská borelióza vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi, které patří k tzv. spirochétám (ke stejnému rodu náleží i původce syfilis či leptospirózy). Vzhledem k tomu, že se nejedná o virové onemocnění jako v případě klíšťové encefalitidy, lze lymeskou boreliózu celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas. Pokud se tedy v místě přisátí vytvoří typická skvrna (erythema migrant), je nutné ihned navštívit lékaře, který zahájí léčbu. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokáží schovat do pojivých tkání, a vyhnout se tak působení antibiotik. V tomto „úkrytu“ pak mohou vydržet klidně i několik let.
Obvyklá inkubační doba boreliózy trvá 1 – 2 týdny. Poté nemoc přejde do své první fáze, jejíž příznaky lze ovšem snadno přehlédnout. Bolestí kloubů nebo únavou trpí přece občas každý. Nejpozději po 3 měsících nastává druhá fáze nemoci, kde již hrozí vážné nervové nebo srdečně-cévní poruchy.
Záleží na včasné diagnóze
Časné stadium infekce je velmi dobře léčitelné antibiotiky. Dobrou šanci na uzdravení má i nemocný s rozšířenou infekcí, neboť bakterie dosud nenapadly imunitní systém (přestože u části nakažených již v této fázi nemoc propukne v plné síle – k typickým potížím patří zánět kloubů, nervů nebo svalů, horečka, bušení srdce, pocit pálení a mravenčení a další neurologické potíže).
Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám, dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další chronická onemocnění. U těch, kdo mají dispozice k autoimunitním chorobám, nastává rychlý rozvoj onemocnění. Další nepříjemný problém představují neuropatie (postižení nervů projevující se bolestivostí, brněním, pálením, svěděním přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí). Chronický zánět mozku poté vede k poruchám krátkodobé paměti, snížené schopnosti koncentrace a prostorové dezorientaci.
Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje, jediná prevence proto spočívá především ve včasném odhalení počátečních příznaků.
Více o vzniku a průběhu této nemoci se dozvíte na www.borelioza.cz.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
20.2. 2013