Na jaře se slovo detox nejčastěji zmiňuje v souvislosti s pravidelnou „údržbou“ našeho organizmu. Ale detoxikovat tělo je vhodné i po prodělaných chorobách.
Také patříte k velké skupině lidí, kteří nedávno museli ulehnout kvůli chřipce, nachlazení, angíně nebo dokonce zápalu plic? A stále si připadáte slabí? Pokud jste používali antibiotika nebo antivirotika, chemického či přírodního původu, není divu.
Osobní úklid
„Detox pro naše tělo znamená jakýsi ,úklid´, kdy za pomoci očistné kúry dochází ke zrychlení látkové výměny a k odstranění parazitů, které způsobují zažívací potíže a snižují vstřebávání důležitých látek v našem střevě. Kúra odstraní také toxické usazeniny v těle. Při detoxikaci je dobré doplnit některé vitamíny, minerální látky a antioxidanty, neboť při odstraňování těžkých kovů z organizmu musíme přijmout látky, jež vážou těžké kovy (selen, zinek, hořčík). Nejen při detoxikaci tak skvěle pomáhají přírodní ,zelené potraviny´, ideální je například chlorella,“ uvádí výživová poradkyně Alice Hynková.
Nápoj z chlorelly
Chlorella slibuje vysokou koncentraci bílkovin, antioxidantů, karotenoidů, chlorofylu a také velké množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Tato sladkovodní řasa dokáže pročistit organizmus a podpořit činnost trávicího a imunitního systému. Aby vás detoxikace bavila, můžete si ji zpestřit zdravým nápojem. Potřebujete 1 čajovou lžičku chlorelly, 1 litr jablečného džusu (nebo pomerančového či třeba ananasového), šťávu z 1 citronu, 1 čajovou lžičku mleté skořice. Chlorellu dobře rozmíchejte ve 100 mililitrech tekutiny a přilijte do zbylého džusu, přidejte citronovou šťávu a skořici. Nebo vše zamíchejte v shakeru.
Detoxikace jater
Orgánem, který potřebuje detoxikaci, jsou játra. Podpořit aktivitu jaterních buněk se dá také se listovou a brukvovitou zeleninou, červenou řepou, mrkví, špenátem, rajčaty, jablky i citrusovými plody.
Jak ještě zvýšit efekt detoxikace?
„Vylučování toxinů podpoří také sport (pocením se odvádí toxiny), stejně tak sauna, masáže, lymfodrenáže i meditace. Důležité je udělat si v této fázi čas pro sebe, zajistit tělu kvalitní potravu, pitný režim a dostatečný spánek, minimálně 7 hodin v temné místnosti,“ doplňuje Alice Hynková.
Připravila: Věra Hájková