Venku je nepříjemná zima, pronikavý chlad, vše prostupující vítr, brzy tma. To nejsou energie, ve kterých chceme trávit moc času. Naopak se jim snažíme uniknout. Proto potřebujeme své pevné zázemí, kam se vždy můžeme jít schovat. A tímto zázemím má být náš domov.
Náš domov je místem, díky kterému si v životě udržujeme svoji životní rovnováhu. Ta je důležitá pro naše zdraví a celkovou odolnost. Životní rovnováhu potřebujeme i proto, aby se nám v životě dařilo. Díky této rovnováze si udržujeme silnou energii jak pro náš organismus, tak i pro všechny naše aktivity. Je proto dobré, abychom svůj domov přizpůsobovali danému období.
Harmonie mezi prostorem a časem
Interiér a jeho působení se mění i v závislosti na působení energií času. Feng Shui je právě o tom, aby vládla harmonie mezi prostorem a časem.
Teplo domova je velmi důležitá energie. Jedna z hlavních funkcí domova je regenerace energie. A k této regeneraci potřebujeme teplo. Chlad nás velmi vyčerpává. Proto se musíme chladu bránit vším, co máme k dispozici. A jedním z nástrojů, se kterým díky Feng Shui umíme pracovat, je právě náš domov.
S listopadem přichází silná energie chladu, která nám bude „vládnout“ celé tři měsíce (listopad, prosinec, leden). Aby chlad nepronikl do našeho domova (a tím i do nás), měli bychom si svůj domov co nejvíce zateplit. Nemusí jít jen o teplo jako takové, tj. pomocí topení. Energie tepla je vytvářena fází ohně. Vše, co k ohni patří, můžeme využít v prostoru našeho domova.
Z materiálů oheň podporuje vše měkké a „chlupaté“. S tím nám mohou pomoci například deky, kožešiny, koberečky či různé předložky. Oheň dále můžete vytvořit pomocí barev. Sem patří všechny odstíny červené barvy a barva oranžová. Oheň do prostoru můžete vložit jako takový, tj. zapalovat svíčky (nejlépe červené), používat vonné tyčinky či si udělat krásný ohýnek ve svém krbu či kamnech.
Teplo také podpoříte vařením. Proto bychom v listopadu měli doma co nejvíce vařit a péct. To vaši energii velmi příjemně posílí.
Autor: lektor Feng Shui Jiří Čerňák