Dovolená je za námi a pobyt v přírodě mohl přinést nečekané riziko u vašich domácích mazlíčků. Nezapomínejte na prevenci pravidelného odčervování.
V létě se majitelé domácích zvířat soustředí především na klíšťata a komáry. Ovšem důležitá je i prevence proti chorobám v podobě vnitřních parazitů, kteří jsou celoroční hrozbou zvířat. Mezi nejčastější vnitřní parazity psů a koček patří škrkavka, tasemnice, měchovci a tenkohlavci. Nejúčinnější prevencí je pravidelné odčervování každé 3 měsíce.
Škrkavka
Larvy škrkavek se mohou dostat do těla štěňat již v průběhu těhotenství přes placentu feny. Koťata se rodí nenakažená, ale parazité se do jejich těla mohou dostat sáním mateřského mléka. Snadno a rychle se může nakazit zvíře v jakémkoliv věku. Dospělé škrkavky v těle zvířete produkují vajíčka, které zvíře vylučuje svým trusem do okolí. Zde s nimi potom mohou přijít do kontaktu ostatní psi a kočky. Ale stejně tak i např. děti, které si hrají na kontaminovaných pískovištích. Alarmující je fakt, že v 1 g trusu může být obsaženo až 10 000 vajíček škrkavek. Ta mohou přežívat měsíce až roky. Proto je nezbytné vždy sbírat psí exkrementy, předejdete tak nákaze dalších zvířat. Nákaza škrkavkami je možná dokonce i u lidí, kde se projevuje ve formě larvální toxokarózy.
Tasemnice
Tasemnice, které přenáší blechy, jsou velmi časté u dospělých psů i koček. Pozor na možný přenos na člověka. Stačí, aby psovi či kočce ulpěla blecha na tlamě a následným olizováním člověka dojde k přenosu i na člověka. Pravidelným odčervováním tedy chráníte nejen vaše zvíře, ale jste zodpovědní i ke svému okolí.
Odčervení štěnat
Štěňata a koťata od řádně odčervených matek se mohou poprvé odčervit ve věku tří týdnů, nejlépe přípravkem ve formě pasty, která se dá správně nadávkovat. Pokud fena či kočka nebyly odčerveny a podmínky chovu nejsou ideální (útulky), lze začít odčervovat již ve stáří 14 dní. Současně s mláďaty by se měla odčervit také matka a ostatní psi v chovu.
Připravila: Věra Hájková