Krásné, bohaté, lesklé a zdravé vlasy jsou beze sporu naší ozdobou i předmětem obdivu a nejedna z nás dělá všechno proto, aby takové vlasy měla. I když některé skutečnosti ovlivnit nemůžeme, máme dnes dostatek prostředků k tomu, aby vlasy každé z nás vypadaly co nejlépe. K tomu nám pomáhají nejrůznější přípravky k péči o vlasy – základní i doplňkové.
Dnešní péče zahrnuje mnohem více než pouhý šampon a kondicionér. Na trhu nalezneme širokou paletu doplňkových přípravků, jakými jsou nejrůznější vlasové masky, séra a speciální stylingové výrobky, které jsou vyvinuty s ohledem na různé typy vlasů a jejich potřeby.
Co víme, či nevíme o vlasech
Denně ztrácíme okolo 50 vlasů, a to i v případě, že máme zdravé vlasy. Tato ztráta je nahrazována novým nárůstem. Blond vlasy vyrůstají velmi bohatě, ale jsou jemnější než vlasy tmavé a rezavé. Pro zdravý vzhled vlasů je nutná výživa zevnitř i zevně. Výživa a regenerace vlasů probíhá ve vlasové cibulce při odpovídajícím přísunu živin nezbytných k růstu zdravých vlasů a měly by být dodávány stravou. Jsou to: křemík, železo, vápník, zinek a jód.
Tyto látky se nacházejí například v celozrnném pečivu, rýži, čerstvé zelenině, rybách, mléce a vejcích. Samozřejmě existují i speciální kombinace účinných složek, které můžeme dodávat v podobě potravinových doplňků. Vlasy reagují na veškeré změny v celém organizmu – intenzivně vypadávají po prodělané nemoci, po nebo při stresu, po léčbě některými léky, po porodu atd. Také nesprávně provedené kadeřnické úkony ovlivňují vzhled vlasů – jsou drsné, matné a lámavé.
Čisté vlasy jsou dnes již samozřejmostí, proto vlasy myjeme podle potřeby – dokonce i denně. Při mytí mastících se vlasů pokožku masírujeme velmi jemně a vyvarujeme se příliš horké vody – mohlo by dojít ke zvýšené produkci mazu. Také časté nešetrné kartáčování může být příčinou zvýšeného maštění vlasů. Pro zlepšení vzhledu a regeneraci vlasu jsou nutné preparáty, kterými působíme na vlas zvenčí. Moderní firmy nabízejí řešení pro každý typ vlasů v podobě několika vlasových řad, například pro vlasy suché, mastné, barvené, melírované, světlé, tmavé, rovné, kudrnaté, narušené, stárnoucí, bez objemu, nepoddajné.
Jak pro své vlasy vybrat vhodnou péči?
Základní výběr šampónu a kondicionéru je dobré udělat podle toho, zda jsou vlasy suché, nebo mají sklon k předčasnému maštění. Příliš odmaštěné vlasy ztrácí vitalitu a lesk, účes nedrží tvar. Po každém i velmi šetrném umytí je ochranná vrstva oslabena a je nutné doplnit potřebnou výživu použitím vhodného kondicionéru nebo vlasové masky. Potom již stačí použít některý ze stylingových přípravků a vlasy upravit obvyklým způsobem. Pro suché vlasy jsou vhodné masky i zábaly a také produkty pro zvýšení lesku. Mastným vlasům spíše vyhovují lehké kondicionéry a přípravky pro udržení objemu, který díky maštění rychle ztrácejí.
U stylingu velmi jemných vlasů pamatujte na známé heslo – méně je více. Vězte, že příliš mnoho laku na vlasy škodí všem typům vlasů. Při sušení vlasů horkým vzduchem držte vždy vysoušeč od vlasů v patřičné vzdálenosti a nastavte tu nejnižší možnou teplotu, aby nedošlo k jejich poškození. Pro dnes velmi oblíbené žehlení vlasů zvolte raději žehličku s keramickým povrchem a regulátorem teploty. Vaše vlasy si zaslouží jemné zacházení i při česání. U dlouhých vlasů začínejte česat vždy od konečků a postupujte směrem k hlavě. Předejdete tím jejich zacuchání a následnému přetržení.
Některá fakta o vlasech:
- množství, barva, síla i tvar vlasů jsou vrozené a neměnné, hraje zde roli dědičnost
- dětské jemné vlásky postupně zesilují, přibývá pigmentu, v pubertě se více mastí a po skončení puberty získají konečný vzhled
- vlasy se liší u jednotlivých lidských ras: bílá rasa má zastoupeny všechny barvy a tvary vlasů, černá rasa má vlasy černé a kučeravé, žlutá rasa černé a rovné
- tvar průřezu vlasu rozhoduje o jeho konečné podobě: průřez kruhový = rovný vlas, průřez oválný = zvlněný vlas, průřez zploštělý = spirálovitě stočený vlas, nejhustší, ale nejslabší bývají vlasy světlé, nejsilnější jsou vlasy rusé, i když jich bývá méně
- vlasy vyrostou v průměru o 1 – 2 cm za měsíc a v mládí rostou rychleji
- během života se nevytvářejí žádné nové vlasové folikuly, naopak jich spíše ubývá
- vlasovými přípravky nemůžeme ovlivnit hustotu vlasů, můžeme však výrazně zlepšit jejich kvalitu
Autor: Marie Mandelíková