zapomenuté heslo

Šrucha zelná – známý plevel, neznámá léčivka

Šrucha zelná – známý plevel, neznámá léčivka
Šrucha zelná (Portulaca oleracea), někdy nazývaná také portulák, patří mezi málo známou zeleninu. V dřívějších dobách byla její konzumace poměrně častá, postupně se na ni však zapomnělo a teprve nyní ji začínáme znovu objevovat.

Šrucha roste téměř všude a to velice rychle, při pěstování ji lze sklízet už po 20ti dnech. Lze ji snadno pěstovat i celoročně, například ve skleníku nebo na okně. A proč bychom ji vlastně měli pěstovat?

Šrucha je totiž ideálním zdrojem zejména omega-3-mastných kyselin, které jsou v poslední době velmi vyhledávaným doplňkem stravy! Kromě značného obsahu omega-3-mastných kyselin šrucha obsahuje také řadu vitamínů, především A, komplex vitamínů B a vitamin C, karotenoidy. Je zdrojem hořčíku, vápníku, draslíku a železa.

Léčivé účinky

Šrucha se uplatní především v prevenci chorob díky obsahu vitamínů a tělu prospěšných látek.

Vnitřně:

  • proti kašli
  • při bolesti v krku
  • proti otokům dásní

Použití:

Nejčastěji je šrucha používána jako součást různých salátů, ať už čistě zeleninových nebo s masem. Lze ji přidávat syrovou nebo krátce osmahnutou. Šruchou si můžeme posypat chleba s máslem nebo talíř polévky. Stonky šruchy chutnají podobně jako chřest a poupata květů naložená v láku jsou skvělou náhradou kapar. Listy lze upravit a konzumovat jako špenát.

Kdy sklízet a jak uchovávat

Listy šruchy sbíráme ještě před květem, později hořkne. Lze ji tedy sbírat přibližně do půlky léta. Pokud ji pěstujeme, lze si výsev načasovat a používat ji tedy celoročně. Skladování šruchy je problematické, ideální je konzumovat listy ještě v den sběru, jinak vydrží v lednici 3-4 dny v navlhčeném ubrousku nebo ve vodě. Lahodnější chuť mají listy sklízené odpoledne, protože obsahují méně kyseliny jablečné.

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
14. 7. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook