zapomenuté heslo

Rýma: Jak na ucpaný nos

Rýma: Jak na ucpaný nos
Nachlazení a rýma, to je běžná věc, kdo by je neznal. Ale v zimě nás přece jen postihují častěji. Netrapte se však sami a raději si přizvěte na pomoc osvědčené pomocníky. Co vám uleví?

Vedle vás je odpadkový koš plný papírových kapesníků, hlava třeští, nos je ucpaný a vypadá to, že rýma snad nikdy neskončí? Možná vás potěší, že v tom nejste sami. Udává se, že v průměru každý dospělý se během roku „potká“ se 2 až 4 nosními infekcemi. Proč se tak děje? Za obtíže spojené s nosními dutinami můžou buď bakterie, viry a plísně, nebo špatné ovzduší, také alergeny, či velké výkyvy počasí. A když dojde k otoku nosní sliznice, hůř se nám dýchá, nos je zkrátka ucpaný.

 

Na ucpaný nos pomůže voda

Pokud otok nosní sliznice způsobil místní zánět, je třeba ho vyléčit. Ale vy se současně můžete zbavovat nepříjemných projevů také sami, prospějí vám například kapky či praktické spreje, které eliminují otok. Podle druhu je můžou používat i malé děti a když si vyberete přírodní produkt, nijak svůj organismus nezatížíte. Běžně se prodávají třeba přípravky s obsahem mořské vody, které se od sebe liší koncentrací (existují stoprocentní i ředěné), a tím i složením účinných látek. Stoprocentní hypertonická mořská voda nejen snižuje otok nosní sliznice, ale souběžně také sliznici zvlhčuje a regeneruje. Zkuste například Physiomer Eucalyptus (25 ml za 140 Kč, vhodný pro dospělé a děti od věku 6 let), který se doporučuje osobám často trpícím nachlazením, rýmou a nosními infekcemi.

 

Co vám ještě pomůže na ucpaný nos

Zkuste to například s hořčičnými semínky, z nichž naši předci dříve připravovali obklady. Další rada zní, že přispět k uvolnění ucpaného nosu by měla také automasáž, kdy si budete jemně třít místo mezi očima. Své dokáží rovněž inhalace, vsaďte na osvědčenou eukalyptovou nebo jemnější heřmánkovou. A co říkáte radě, jež velí, abyste se naložili do koupele, v níž rozpustíte droždí? Samozřejmě za předpokladu, že nemáte také horečku. A pokud si na to netroufáte, spolehněte se na vodní lázeň třeba s tea tree olejíčkem.

 

Zdraví z kuchyně

Potom si uvařte bylinkový čaj (například průduškovou směs, běžně k dostání třeba v lékárnách), nebo si kupte kousek zázvoru, nastrouhejte ho, přelijte vařící vodou, přikryjte pokličkou a nechte 10 až 15 minut stát. Antiseptické účinky ovšem slibují i mnohé potraviny, nejznámější je česnek, ale i cibule (babičky věděly, proč nám vařily cibulový čaj), křen, pepř nebo paprika. Dobrou chuť a ať se brzy cítíte lépe!

Připravila: Marcela
Foto: iStock
30. 1. 2014
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook