zapomenuté heslo

Růstový sprint u dětí

Růstový sprint u dětí
Překvapuje vás, jak rychle se malé miminko vyvíjí? Nebo že teenager během krátké doby zdatně konkuruje svou výškou rodičům? Právě na tato období v životě dítěte je třeba dát si pozor. Víme proč!

Je skvělé vidět, jak potomek nebo vnuk zdárně roste. Nezapomeňte však, že především útlé dětství a dále období puberty jsou významné pro tvorbu kostní hmoty. Důležitým „stavebním kamenem“ je vápník, který si tělo ukládá do zásoby v největší míře právě v čase dětství a dospívání, maximálně do 25 až 35 let. Následně začne mírně převažovat odbourávání minerálů nad novotvorbou. Pokud si tedy tělo nevytvoří zásoby včas, později se nedají vyloučit choroby z nedostatku vápníku a zvýšené riziko zlomenin a osteoporózy.


Na co pozor u miminek

Jako kdyby sprintovalo, možná si řeknete při pohledu na batole, které se během prvního roku života „vytáhlo“ asi o 20 až 25 centimetrů (ve druhém roce jde v průměru o 10 až 12 cm). Pak není divu, že kojenci či batolata mívají větší hlad a žádají si častější krmení mateřským mlékem. Doplnit ho může vitamín D ve formě kapek, který reguluje metabolismus vápníku v organismu. Jakmile přestane maminka dítě kojit, dostatečný příjem vápníku už řeší pouze stravou. Máte-li v tomto směru pochybnosti, je vhodnější nechat posoudit zdravotní stav děťátka jeho lékařem, který případně doporučí úpravu stravování či adekvátní léčbu.


Čas dospívání

Druhé významné období z pohledu růstu představuje puberta. Tady je však třeba rozlišovat. Děvčata se většinou rychleji „vytahují“ zhruba od 10. roku věku a růst se zásadně zpomalí s nástupem první menstruace, kdežto u kluků začíná takzvaný růstový sprint později, zhruba kolem 12. roku věku.


Co je podstatné?

Některé děti si v tomto období můžou stěžovat na bolesti nohou, které je například budí ze spánku. Ale stejně tak se bolesti dají vypozorovat i při zvýšené námaze. Pokud dítě aktivně provozuje sport, může se nyní stát, že ho bude, a to doslova, bolet. Ke zmírnění potíží je nutné dodat organismu optimální množství minerálních látek, zejména vápníku, a vitamínů.

Obecně se doporučuje jako vhodná kombinace spojení těchto prvků: vápník + vitamín K2 + vitamín D3. Vyzkoušejte Biomin Ovovital spolu s Biominem K2 + D3.

 

Biomin Ovovital spolu s Biominem K2 + D3

Přírodní vápník společnosti BIOMIN, a.s. se jako jediný vyrábí z vaječných skořápek.

Při výrobě používá inovativní proces, při kterém se získává mikronizovaný vápník, který je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela přírodní, bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus.

Tento vápník má o 30% vyšší vstřebatelnost než uměle vyráběný vápník. Přípravek je balený v tvrdých želatinových tobolkách, které jsou rovněž přírodní a bez pomocných látek. Výhodou je, že se snadno polykají. Doplňky stravy společnosti BIOMIN se vyrábějí v kvalitě léku, takže obsah tobolek je zaručený a ověřitelný.

Vaječné skořápky kromě vápníku obsahují celou řadu minerálních prvků jako fosfor, hořčík, měď, lithium, mangan a biologicky prospěšných látek, které vytvářejí prostředí pro lepší využití vápníku v organismu a tím vylepšují jeho zabudování do organismu.

 

Současně dbejte na celkovou úprava životosprávy teenagera. A je možné, že rovněž bude muset dočasně přestat provozovat sport (obecně se jako vhodná jeví půlroční pauza, avšak záleží na konkrétním stavu dospívajícího).


Kolik vápníku je tak akorát

Doporučená denní dávka závisí na věku vašeho potomka.
0 až 6 měsíců: 400 mg
6 měsíců až 1 rok: 600 mg
1 až 5 let: 800 mg
6 až 10 let: 800 až 1200 mg
11 až 18 let: 1200 až 1500 mg


Pro inspiraci nabízíme vzorový jídelníček pro teenagera:

  • ráno: celozrnná houska či rohlík+cottage
  • dopoledne: tmavý chleba+ tavený sýr+ kousek zeleniny
  • oběd: květáková polévka+ krůtí maso na šťávě s těstovinami+zeleninový salát
  • odpoledne: bílý jogurt s müsli+ovoce
  • večer: chleba s rybí pomazánkou

 

Připravila: Katka
Foto: iStock
10. 6. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook