Řebříček

Řebříček
Řebříček (Achillea) je běžná luční květina s bílými nebo narůžovělými květy. Jméno této užitečné bylinky má původ ve tvaru jejích listů, které připomínají starý typ žebříku, který měl pouze jedno ráhno uprostřed. Pro léčebné účely je použitelný nejen řebříček obecný (Achillea millefolium), ale i všechny ostatní řebříčky s bílými nebo růžovými květy.

Léčivé účinky

Hlavní účinnou látkou je v případě řebříčku silice s azuleny. V různých formách se užívá vnitřně i zevně.


Vnitřní použití:

Zevní použití:

Odvar používáme přímo k omývání postižených oblastí nebo přidáváme do koupele k ošetření:

Dávkování:

Nálev připravujeme z 1-2 lžiček drogy na šálek vroucí vody (cca 250 ml). Louhujeme 15 minut. Užíváme 1 šálek čaje denně, výjimečně i dva.


Obdobně, jen s dvounásobným množstvím drogy připravujeme i nálev pro vnější použití.
Řebříček není vhodné používat delší dobu nebo ve větším množství (max. 1 šálek denně, s vyjímkou léčby rakoviny). Velké množství řebříčku může způsobit otravu (závratě, bolest hlavy, vyrážky – zejména při vystavení ošetřené pokožky intenzivnímu světlu). Těhotné a kojící ženy mohou řebříček krátkodobě používat, raději však v polovičních dávkách.


Pokud nepoužíváte k přípravě nálevu sušenou nať, ale poze květy, je třeba používanou množství drogy snížit – květy obsahují více silice.

Kdy sklízet a jak uchovávat

Sbíráme kvetoucí nať nebo jen květy v období od června do září. Pozor, sbíráme pouze rostliny s bílými květy – narůžovělé nemají dostatek léčivých látek. Vhodnou dobou pro sběr je dopoledne. Nať seřezáváme výš nad zemí (10-20 cm). Sušíme ve stínu ve svazcích, případná umělá teplota by neměla přesáhnout 35oC. Skladujeme v papírových sáčcích na suchém a tmavém místě.

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
20. 7. 2018