zapomenuté heslo

Prašné prostředí a vaše plíce: jak to jde dohromady?

Prašné prostředí a vaše plíce: jak to jde dohromady?
Dýchat zdravý vzduch by chtěl jistě každý, ale nežijeme ve sterilním prostředí. Pak je zřejmé, že se do dýchacího ústrojí můžou dostat částečky, jež našemu zdraví rozhodně nesvědčí. Co pomůže?

Běžně se pohybujeme v prostředích, kde ve vzduchu poletuje mnoho miniaturních částeček; někdy a nkěde jich je ale přece jen více. Stačí si připomenout aktuální roční období a přítomnost pylů. Nebo některé domácí práce, při nichž se víří prach. Či třeba manželovu dílnu.

Vidět nejsou, ale existují

Částice je velmi malá část hmoty, která nemusí být ve vzduchu vidět, přesto se dostane dýcháním do plic (a ty nejmenší až do plicních sklípků). A kdo by v nich chtěl mít třeba mouku? Nebezpečné nejsou pouzej částice, ale také plyny.

„Částice, které vdechneme do plic, představují dva druhy rizik. Za prvé – plíce se danou částicí mechanicky zanesou. Druhý problém představuje složení částic – tedy v jaké míře jejich chemické a fyzikální vlastnosti vyvolají reakci v okolní plicní tkáni,“ upozorňuje MUDr. Beatrica Dlouhá.

Různá velikost částic

Částice se měří v mikronech (1 mikron = 0,001 milimetru); čím menší, tím hůře pro vaše zdraví. Například půl tisíciny mikronu velké jsou viry. Stejně nebezpečné, byť větší jsou částice z tabákového kouře či bakterie, a zde opět platí, že se nedají lidským okem zpozorovat. Vidět naopak můžete třeba částice cementového prachu, mouky, pylu a polétavého prachu. Astmatici by mohli vyprávět, jak jim vadí nadměrné vdechování polétavého prachu, avšak ten může přispět i ke zhoršení či vůbec vzniku dalších chorob souvisejících s dýcháním.

Jak si stojí profese

Podle Statistické ročenky Ústavu zdravotnických informací jsou nemoci dýchacích cest v České republice příčinou až třetiny všech případů pracovní neschopnosti. Nejvíce samozřejmě vadí, když lidé přicházejí do kontaktu s miniaturními částicemi ve vzduchu denně. Ohrožení se týká například lakýrníků, karosářů, obráběčů kovů, farmaceutiků, truhlářů, slévačů, chemiků nebo lidí pracujících s odpady.

Čas je důležitý

Možná si myslíte, že když pobýváte v prašnějším prostředí, stačilo by na chvíli zadržet dech a hotovo. Moc si ale nepomůžete. „Je třeba si uvědomit, že ty nejmenší částice poletují ve vzduchu dál. A to i několik desítek hodin,“ varuje John Bryan, odborník ze společnosti 3M, a apeluje tak na všechny domácí kutily.

Nejen v práci, i doma se pak při určitých činnostech nabízí využít respirátor, jako například 3M Aura, který padne všem tvarům a velikostem obličejů. Šikovné je rovněž to, že společně s tímto respirátorem se dají používat také ochranné brýle, aniž by se zamlžovaly.


Připravila: mar
Foto: iStock
20. 5. 2016
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

jezevec
JEZEVEC - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook