zapomenuté heslo

Počítače a problémy s očima: co nás trápí, a jak z toho ven

Počítače a problémy s očima: co nás trápí, a jak z toho ven
Syndrom suchého oka, počítačového vidění a krátkozrakost můžou úzce souviset s dobou, kterou strávíte u monitoru počítače, případně i s tabletem či telefonem v ruce. Oč běží a jak se s těmito problémy co nejlépe vyrovnat?

Často se uvádí, že v posteli strávíme třetinu života, a podle toho bychom ji měli vybírat. Abychom se nejen dobře, ale také zdravě vyspali. Přitom u počítačů prosedíme daleko více času. Tady sice hledíme na značku tohoto pracovního a domácího pomocníka, na moderní programy a technologie. Ale méně pak na zdraví svých očí, o kterých se v manuálech nepíše. Na co byste si měli dát pozor?


Krátkozrakost: dočasná a trvalá

Víte, že s dlouhodobým sezením u počítače se spojuje krátkozrakost, která masivně narůstá? V lepším případě se jedná o takzvanou falešnou krátkozrakost, kdy dochází k dočasnému ochabnutí přetíženého zaostřovacího svalu v oku, v horším případě o trvalou oční vadu. „Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžaduje ostrý obraz do blízka. Tato činnost, vyžadující udržení ostrého sítnicového obrazu, vede k růstu očního bulbu a vzniku či postupnému zhoršování krátkozrakosti a následnému nárůstu počtu dioptrii. U krátkozrakých očí dochází také k atrofii akomodačního svalu, následkem čehož nevzniká ostrý obraz na sítnici při práci do blízka a toto opětovně může vést k progresi krátkozrakosti,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.

Přitom s krátkozrakostí se potýká asi pětina Čechů, z celosvětového pohledu jde dokonce o každého třetího člověka.


Syndrom počítačového vidění

Pokud vidíte trochu rozmazaně, oči slzí, můžou být i zarudlé a ještě se přidává bolest hlavy, případně i páteře, pak se potýkáte s takzvaným syndromem počítačového vidění. Každý jsme jiný, obecně platí jen to, že pokud pracujete s PC každý den a řadu let, podobné obtíže nastupují už asi po dvou až třech hodinách sezení „u stroje“. Ve srovnání s trvalou krátkozrakostí je příjemné vědět, že potíže se mnohdy samy „ztratí“, zanedlouho poté, co přestanete vysedávat u počítače.


Syndrom suchého oka

Existuje celá řada důvodů, které vedou ke vzniku tohoto syndromu, a dlouhodobá práce na počítači je jedním z nich (dále například prašné prostředí, klimatizace, používání kontaktních čoček, u žen hormonální změny neboli „přechod“ a jiné). „Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna - filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky - epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Jana Mikšovská.


Prevence moc nestojí

Abyste zmiňované potíže co nejvíce eliminovali, měli byste upravit pracovní režim. Jak?

  • Šikovné je například pravidlo „tří dvacítek“. Už po každých dvaceti minutách práce s počítačem se alespoň na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop (což odpovídá zhruba šesti metrům) – ideální je pohled do zeleně či na zelenou plochu. Ulevíte tak akomodačním svalům, oči procvičíte a zabráníte i jejich vysychání.
  • Vy všichni, kdo nosíte brýle, byste je neměli sundávat ani „u stroje“.
  • Proměřte si také vzdálenost obrazovky počítače. Podle docentky Šárky Skorkovské z oční kliniky NeoVize by měla by být umístěná ve výšce očí a to 60 cm před vámi.
  • Dopřejte si dostatek správného světla. Na přirozené se nelze stále spoléhat, pomůžou umělé zdroje. Co je zásadní? Osvětlete hlavně pracovní plochu, nestiňte si a jako vhodnější zdroj se uvádí bílé světlo, které se svým složením co nejvíce blíží tomu přirozenému.


Připravila: Marcela
Foto: Guideline
29. 1. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

opice
OPICE - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook