Občas trápí inkontinence každou druhou ženu

Občas trápí inkontinence každou druhou ženu
O porodech nebo bolavých kloubech či jiných chorobách toho napovídáme víc než dost. A co třeba taková inkontinence? Bavili jste se o ní někdy s kamarádkami? Přitom tenhle nepříjemný problém trápí více než polovinu žen.

Obtíže se samovolným únikem moči se netýkají jen starších ročníků, trápí i mladé ženy, které mohou překvapit třeba po porodu. Začínají docela nenápadně. Nejprve se může jednat jen o pár kapek při smíchu, kašli nebo při zvýšené fyzické aktivitě. Později se však z několika kapek může stát poměrně vážný problém, který pro nás může představovat vcelku nepříjemné omezení v našich každodenních aktivitách.


Co přinesl výzkum?

Letos na jaře provedla společnost hartmann-Rico výzkum, kterého se zúčastnilo 577 respondentek.

Vlivem přirozeného porodu totiž velmi často dochází k ochabnutí svalů pánevního dna, jejichž pružnost je velmi důležitá k tomu, aby byly ženy schopné zadržet moč. Zpravidla však poporodní inkontinence vymizí přibližně do 8 týdnů. Pokud se tak nestane, je dobré navštívit odborníka. „Efektivním řešením poporodní inkontinence mohou také být vhodné cviky na posílení svalů pánevního dna, které nejsou fyzicky náročné a každá žena je může snadno cvičit z pohodlí svého domova,“ uvádí MUDr. Jana Vlková. Instruktážní DVD se cviky na posílení svalů pánevního dna mohou zájemci získat zdarma na bezplatné infolince 800 100 150.


K lékaři se nám nechce

Z průzkumu také vyplynulo, že více než polovina, plných 64 % žen, o svých obtížích se samovolným únikem moči zatím nemluvilo se svým lékařem a nesnaží se s ním tento problém řešit. Naopak bezmála 18 % žen už lékaře vyhledalo a zbývajících téměř 19 % je odhodláno do lékařské ordinace velmi brzy zavítat. Pokud jde o nejčastější informační zdroj, zde jasně kraluje internet. Ten i nadále zůstává naším nejběžnějším „rádcem“ pokud jde o choulostivé problémy, se kterými se jinak bojíme někomu svěřit. Přes tři čtvrtiny dotázaných žen uvedlo, že informace čerpá na internetových portálech, které se inkontinenci věnují, jako je například server www.moliklub.cz.


Čeho se bojíme?

Ženy, které trápí únik moči se nejvíce obávají nepříjemného zápachu a možného prosáknutí moči. „Zarážející je vysoké procento těch žen, které buď inkontinenční pomůcky nepoužívají vůbec, a nebo je nahrazují zcela nevhodnými menstruačními vložkami,“ konstatuje dále MUDr. Vlková. Menstruační vložky se však k těmto účelům nehodí. Jsou mnohem méně savé. Proto je lepší pořídit si speciální inkontinenční pomůcky, jako jsou třeba vložky MoliMed. Existuje také speciální ošetřující kosmetika určená k osobní hygieně.


Připravila: Zuzana
Foto: iStock
14.8. 2018