zapomenuté heslo

Na vakcínu proti meningokoku můžete získat příspěvek

Na vakcínu proti meningokoku můžete získat příspěvek
Už pár měsíců je i v ČR k dispozici vakcína proti meningokoku skupiny B. Proč je důležitá? Může ochránit proti nejrozšířenějšímu typu meningokoka, proti němuž dříve u nás očkování nebylo možné.

Více než 70 procent všech případů meningokokových onemocnění způsobuje meningokok skupiny B. Ten nejčastěji napadá malé děti ve věku do pěti let a pak teenagery („puberťáky“). Ovšem vyloučit se nedá ani v pozdějším věku. Za tři roky lékaři zaznamenali 188 případů, z nichž 15 skončilo smrtí. Na jednu stranu si tedy můžete říci, že nejde o žádnou tragédii, ovšem to si myslí každý o jakékoliv nemoci – do té doby, než se ho začne týkat. Anebo jeho nebližších.

Finanční příspěvek od VZP

V dubnu se ČR zařadilo mezi prvních deset zemí světa, kde mají pacienti možnost využít vakcínu proti meningokoku B. Připomeňme si, že výzkum očkovací látky trval dvacet let a kromě jiných se na něm podíleli i odborníci z Česka.

Nově můžou na tuto vakcínu získat příspěvek 2000 korun pojištěnci VZP. Konkrétně jde o vakcínu Bexsero, jež se aplikuje ve dvou dávkách a ty celkem stojí 5600 Kč. Podrobné podmínky ohledně možnosti získat příspěvek i aktuální délku trvání akce (maximálně do konce roku, nebo do vyčerpání financí určených na příspěvky) najdete na webových stránkách VZP.

Proč se chránit

I když mnohdy podceňujeme potenciální zdravotní rizika, která se týkají nás, dospělých, u svých dětí jsme přece jen obezřetnější. A právě děti, malé i ty větší, patří mezi nejrizikovější skupiny.
Bakterie se šíří kapénkovou infekcí a problém je v tom, že prvotní příznaky mnohdy připomínají běžné virózy, včetně chřipky. Nemoc však velice rychle útočí, a pokud ihned nedojde k léčbě, hrozí skutečně závažné zdravotní potíže (například amputace nohou, ztráta sluchu, mentální porucha, selhání ledvin) a v krajních případech smrt. Vše se odehrává velice rychle, zejména u hodně malých dětí v řádech hodin. Proto je očkování proti této chorobě tak významné.

Co je dobré vědět

Ne všichni, které meningokok napadne, onemocní, avšak – nikdy neříkejme nikdy. Ostatně i Andrea Brzobohatá, která meningitidu prodělala, nepatřila do skupiny malých dětí ani teenagerů, když jí nemoc napadla – bylo jí 39 let. Chcete-li se o jejích zkušenostech a hlavně o meningitidě dozvědět více, doporučujeme pacientský web www.antimeningokok.cz, který s pomocí partnerů založila.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
25. 9. 204
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook