Máte pejska? Začněte spolu běhat!

Máte pejska? Začněte spolu běhat!
Hledáte vhodnou sportovní aktivitu pro sebe i svého čtyřnohého přítele? Už nemusíte! Pokud jste oba zdraví, zkuste společné běhání.

Začněme nejprve tím, kdy byste ani jeden běhat neměli. Tento pohyb se nedoporučuje tehdy, pokud jeden z vás, nebo i oba, trpíte závažnou chorobou, například srdeční, plicní, kloubní… Jinak není důvod, proč byste si nemohli zaběhat, samozřejmě s ohledem na aktuální zdravotní stav, věk i váhu. Protože běhání není o rychlosti, ale o pohodě. A pokud máte pochybnosti, konzultujte svůj záměr s lékařem, v případě pejska s veterinářem.

 

7 tipů pro (téměř) všechny majitele psů

  1. Začít můžete kdykoliv. Nejprve zkuste krátké úseky, postupně si přidávejte delší.
  2. Před běháním psa nekrmte a vyvenčete ho.
  3. Dodržujte pitný režim - oba.
  4. Běhejte tam, kam mají čtyřnožci přístup, ovšem myslete i na tlapky svého mazlíčka – na asfaltu doslova trpí, lesní cesty jsou optimální.
  5. Zkuste postupně nastolit pravidelnost, třeba dva konkrétní dny v týdnu a v určitou hodinu. Pes i vy si na to snáz zvyknete.
  6. Nemáte-li nad svým mazlíkem stoprocentní kontrolu, používejte vodítko.
  7. Nejen lidi, i zvířata ocení pochvalu, třeba v podobě pamlsku.

 

Proč je dobré běhat

Při pravidelném běhání se zlepší práce vašeho srdce i kapacita plic, posílíte svalstvo, také se vám zlepší paměť a přirozeně odbouráte stres (a ještě tukové buňky). A pejsci? I ti běhají pro zdraví, aniž by to tušili, pro ně je to běžná aktivita, která je navíc baví. Jen se na svého mazlíka podívejte, jak má hravý krok a vlastně vypadá, že se přitom usmívá. Co říkáte, není to nakažlivé?

 

Připravila: Marcela
Foto: archiv Pedigree
29. 5. 2018