Medicína

Kyselina listová: je potřebná pro dělení buněk i tvorbu červených krvinek

Sbírání lístečků

Ve vodě rozpustný vitamín skupiny B neboli kyselina listová je podle webu mayoclinic.org látka potřebná pro dělení buněk a tvorbu červených krvinek. V těhotenství větší příjem kyseliny listové představuje vhodnou prevenci vývojových vad u miminka.

Web mayoclinic.org uvádí i potraviny, které jsou bohaté na kyselinu listovou? Jde o játra, chřest, špenát, čočku, vlašské ořechy a celozrnné pečivo. Pravdou ale je, že skladováním a také tepelnou úpravou se podíl kyseliny listové v potravinách snižuje.

Foláty se představují

Zkusme si vysvětlit, co se v těle vlastně děje. Podle webu www.parsleyhealth.com, abyste mohli kyselinu listovou využít beze zbytku, pak se musí přeměnit na látky zvané foláty, a to za pomoci enzymů (nejdůležitější je enzym MTHFR). Samotná přeměna se děje v játrech. Avšak foláty působí v tkáních, kde se dělí buňky a tvoří krev. Když je folátů málo, pak se zpomaluje i tvorba DNA. U těhotných žen jsou zmiňované foláty podstatné ještě jako prevence vývojových vad.

Enzym a teplo: jak spolu souvisí?

Připomeňme si znovu enzym MTHFR. Abyste si jeho roli v těle dokázali lépe představit, zkusme si ho připodobnit k běžci, na jehož výkon má vliv i okolní teplota. „Enzym MTHFR, jenž je spouštěčem látkové přeměny, však může mít negativní mutace, které sníží jeho aktivitu až o 70 procent. V důsledku může dojít například k defektům neurální trubice, která představuje základ pro budoucí nervovou soustavu plodu. Dalším nebezpečím je narušení formování placenty, zvýšení rizika vrozených rozštěpových a srdečních vad nebo vyvolání předčasného porodu. Zmutovaný gen totiž naruší termostabilitu enzymu, jejímž důsledkem je nižší aktivita a dochází tak k narušení chodu metabolismu,“ uvádí MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

Jiné možnosti

MUDr. Michal Koucký vysvětluje, že nemusíte být vědci ani chemiky, přesto je však dobré vědět, že problém se zpracováním kyseliny listové se dá vyřešit příjmem metafolinu, což je stabilní sloučenina biologicky aktivní formy kyseliny listové 5-methyltetrahydrofolátu. A právě tuto sloučeninu můžou obsahovat přípravky s kyselinou listovou, které jsou k dostání v lékárnách.

Tento aktivní folát v kvantitativně nejvýznamnější formě kyseliny listové totiž na rozdíl od kyseliny listové samotné nepodléhá aktivitě MTHFR enzymu. Je tedy řešením i pro ženy, které plně nedokážou metabolizovat kyselinu listovou. Dalším plusem je i to, že metafolin přispívá k odstraňování homocysteinu z organismu, což je látka, která ve zvýšeném množství funguje toxicky,“ doplňuje MUDr. Michal Koucký, Ph.D..

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/drugs-supplements-folate/art-20364625, www.parsleyhealth.com/blog/mthfr-mutation/, MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL